Καθάρισε ο Κριστιάνο την Μπάγερν (vid)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μαζί με τους Μαρτσέλο και Ασένσιο
Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκριση αφού νίκησε στο Μόναχο την Μπάγερν.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του αφού στο διάστημα αυτό πέτυχε και τα δύο του γκολ και την οδήγησε στην νίκη με 2-1. Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν που έπαιζε χωρίς τον Λεβαντόφσκι, ήταν καλύτερη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βιδάλ στο 25'. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου είχε την ευκαιρία να βάλει πιο γερές βάσεις για τους Βαυαρούς αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ήταν πολύ άστοχο.

Στην επανάληψη η Ρεάλ ήταν αυτή που κυριάρχησε και ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 47' και στο 77' διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Πλέον η ρεβάνς στην Μαδρίτη είναι στα μέτρα της «βασίλισσας» που είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Μάλιστα με την απόδοση της στο δεύτερο κυρίως ημίχρονο η κάτοχος του τίτλου θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα γκολ. Φυσικά σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αποβολή του Χάβι Μαρτίνεθ στο 61'.

Μπάγερν: Νόιερ, Μαρτίνεθ, Μπόατενγκ, Λαμ, Αλάμπα, Αλόνσο (64' Μπερνάτ), Βιδάλ, Ρόμπεν, Τιάγκο, Ριμπερί (66' Κόστα), Μίλερ (81' Κομάν)

Ρεάλ: Νάβας, Νάτσο, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (90'+1 Κόβασιτς), Κρόος, Μπέιλ (59' Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (83' Ροντρίγκεζ)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)