Καθάρισε στην επανάληψη η Λιόν

Οι παίκτες της Λιόν πέρασαν εύκολα από την έδρα της Μετς
Σε εξ αναβολής αγώνα για την 16η αγωνιστική του Σαμπιονά η Λιόν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μετς.

Οι «λιονέ» επικράτησαν με 3-0 της αντιπάλου τους και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο από τους διώκτες τους για την τέταρτη θέση. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Μπρούνο Τζενέσιο μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα που την έφεραν να έχει χάσει οριστικά τις ελπίδες της για την τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο παιχνίδι με την Μετς τώρα όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο αφού στο πρώτο οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν. Στην επανάληψη όμως ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ και στο τέλος του ματς ανέλαβε δράση ο Τολισό ο οποίος με μία ασίστ στον Φερί και ένα δικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Μετς - Λιόν 0-3