Καθάρισε την μπουγάδα με 4άρα!

Ανετοι πλέον οι Αρκάδες με αυτή τη νίκη-παραμονής στην Λάρισα
Από τις 7 Ιανουαρίου είχε να γευθεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο! Οι Αρκάδες διέλυσαν με 4-1 την ΑΕΛ στη Λάρισα και πλέον αισθάνονται πιο άνετοι στην υπόθεση της παραμονής τους στην Superleague. Κι αν ο Αστέρας καθάρισε την μπουγάδα, η Λάρισα έμπλεξε εκ νέου σε περιπέτειες...

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Στάικου Βεργέτη στην επιστροφή του στην ομάδα αλλά και η πρώτη του Αστέρα μακριά από την Τρίπολη έπειτα από πέντε μήνες και τo τρίποντο στα Γιάννινα.

Ο Αστέρας που ουσιαστικά σκόραρε στις πρώτες τρεις φάσεις του, τρία γκολ πέτυχε ο Μανιάς και ένα ακόμα ο Μάσα. Όσο για την ΑΕΛ, στο ντεμπούτο του Αντρέ Πάους στον πάγκο της, ο Ναζλίδης έβαλε το μοναδικό γκολ, ενώ οι «βυσσινί» αστόχησαν και σε πέναλτι.

Ο Αστέρας,άνοιξε το σκορ στο 15΄ με κεφαλιά του Μανιά από σέντρα του Μπέρτου. Στο 28΄ καταλογίστηκε (αυστηρό) πέναλτι σε ανατροπή του Φαρίνια από τον Ρέντζα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάσα που έγραψε το 0-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα (30΄) ο Μανιάς εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ξενοδόχοβ και πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΛ μείωσε στο 34΄ με κεφαλιά του Ναζλίδη από φάουλ του Αγκάνοβιτς και αμέσως μετά κέρδισε πέναλτι με τον Αβραάμ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναζλίδης όμως ο Ντοναρούμα απέκρουσε τόσο όσο χρειαζόταν για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι στο 38΄.

Στις καθυστερήσεις, ο Μανιάς ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Αναστασόπουλος (χέρι) μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάσα.

ΑΕΛ (Πάους): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Κόντορ, Μασαλέσα (81΄ Ευμορφίδης), Ντέλετιτς, Βαρέλα (53΄ Αναστασόπουλος), Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς (75΄ Καπός), Αβραάμ.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Μπέρτος, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Μάσα (90+2΄ Κώτσιρας), Φαρίνια (81΄ Κυριακόπουλος), Ιωαννίδης (65΄ Χαμντανί), Μανιάς.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)