Με ανατροπή πήρε την νίκη η Νις

Με πέναλτι ισοφάρισε ο Μπαλοτέλι
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Νις πήρε τελικά την νίκη από την Μπορντό και πλησίασε τους πρωτοπόρους έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο.

Οι Γιρονδίνοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Λαμπόρντ αλλά η Νις με το εύστοχο πέναλτι του Μπαλοτέλι και το γκολ του Εϊσερίκ έκανε την ανατροπή και μάλιστα πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Μπορντό ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στα άλλα ματς της ημέρας η τέταρτη της βαθμολογίας Λιόν έμεινε στο 1-1 με την Ρεν και δεν μπόρεσε να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις. Πολύ σημαντική νίκη στην μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό πέτυχε η Λοριάν που επικράτησε με 1-0 της Καέν με γκολ του Μουκαντζό. Επίσης με 1-0 αλλά εκτός έδρας νίκησε και η Τουλούζ την Μονπελιέ με τον Ντελόρ να σκοράρει στο τέλος του ημιχρόνου. Τέλος η Ναντ με δύο γκολ του Νακουλμά νίκησε με 2-1 την Ανζέρ.

Ρεν - Λιόν 1-1