Φάση από τον αγώνα της Πυλαίας με τον Διομήδη
Μία ανάσα από τα πλέι οφ είναι ο Διομήδης Άργους ο οποίος έκανε αυτό που έπρεπε στην Θεσσαλονίκη νικώντας την Πυλαία.

HANDBALL PREMIER

ΠΥΛΑΙΑ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-34

Εύκολο πέρασμα είχε από την Πυλαία ο Διομήδης Άργους που επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 34-20 και έπιασε τον ΠΑΟΚ και τον Δούκα στους 30 βαθμούς. Οι «λύκοι» υστερούν στην τριπλή ισοβαθμία αλλά αν την τελευταία αγωνιστική νικήσουν τον Φοίβο θα μπουν σίγουρα στα πλέι οφ καθώς ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, που είναι δεύτερη με 31 βαθμούς, παίζουν μεταξύ τους και αποκλείεται να νικήσουν και οι δύο. Στον αγώνα με την Πυλαία ο Διομήδης πήρε από την αρχή τον έλεγχο και έφτασε στο ημίχρονο να είναι μπροστά στο σκορ με 16-8. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια να έχουν τον έλεγχο και να φτάνουν σε μία πολύ άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Ταουσάνης με 6 γκολ. Για την Πυλαία ο Καφαντάρης, ο Τορνικίδης και ο Καλόμοιρος έβαλαν από 4 γκολ.

ΠΑΟΚ - ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 35-16

Περίπατο έκανε ο ΠΑΟΚ στον αγώνα με τον Φιλώτα Φλώρινας και νίκησε πολύ άνετα με 35-16. Με την νίκη του αυτή ο «δικέφαλος του βορρά» βρέθηκε και πάλι μόνος στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό στον αγώνα καθώς ο ΠΑΟΚ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και έφτασε στην πολύ άνετη νίκη. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πολύ δυνατά πήραν από την αρχή διαφορά και στο ημίχρονο το σκορ είχε φτάσει στο 15-6. Στο δεύτερο μέρος τα κορίτσια της Γρηγορίας Γκόλια δεν ανέκοψαν τον ρυθμό τους και η διαφορά συνέχισε να αυξάνει με γεωμετρική πρόοδο για να φτάσει στην τελική τιμή των 19 γκολ στο τέλος της αναμέτρησης. Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Μάστακα με 8 γκολ, ενώ για τον Φιλώτα η Τσιτλακίδου σκόραρε 10 φορές.