Μόνιμη πρωταθλήτρια Γερμανίας η Μπάγερν

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν με το τρόπαιο
Η βαθμολογική απώλεια της Λειψίας έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν να στεφθεί πρωταθλήτρια κι εκείνη το έκανε με εμφατικό τρόπο.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι διέλυσε την Βόλφσμπουργκ με 6-0 και σφράγισε την κατάκτηση του 27ου πρωταθλήματος στην ιστορία της και πέμπτου συνεχόμενου. Η Μπάγερν που ήταν η καλύτερη ομάδα και της φετινής Μπουντεσλίγκα το επιβεβαίωσε και στο ματς με την Βόλφσμπουργκ όπου σκόραρε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο για να φτάσει στον θρίαμβο. Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε δύο γκολ κι από ένα οι Ρόμπεν, Αλάμπα, Κίμιχ και Μίλερ. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λειψία έμεινε στο 0-0 με την Ίνγκολσταντ η οποία πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Επίσης βαθμολογική ανάσα που την κρατάει ακόμα ζωντανή πήρε η Ντάρμσταντ μετά το 3-0 επί της Φράιμπουργκ. Τα 11 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα έφτασε η Βέρντερ μετά το 2-0 επί της Χέρτα και ανέβηκε στην έκτη θέση. Τις πιθανότητες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο θέλει να εξαντλήσει η Γκλάντμπαχ που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μάιντς ενώ η Ντόρτμουντ και η Κολωνία αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ντόρτμουντ - Κολωνία 0-0

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-2