Νέο ενδιαφέρον στην Ολλανδία

Φάση από τον αγώνα του Άγιαξ με την Φέγενορντ
Αγωνιστική των ντέρμπι ήταν αυτή που πέρασε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στα μικρότερα πρωταθλήματα με μάχες κορυφής σε Ολλανδία και Πορτογαλία.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα έδωσε η νίκη του Άγιαξ επί της Φέγενορντ στο μεγάλο ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος και την πλησίασε στους τρεις βαθμούς. Ο «Αίαντας» επικράτησε με 2-1 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεοδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με τα γκολ που πέτυχαν στο 1' ο Σένε και στο 36' ο Νταβίντ Νέρες προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Πέτερ Μπος με τα δύο γκολ έβαλε τις βάσεις για την νίκη. Η Φέγενορντ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κράμερ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στην τρίτη θέση σε απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή βρίσκεται η περσινή πρωταθλήτρια Αϊντχόφεν η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ. Τέταρτη παραμένει η Ουτρέχτη η οποία επικράτησε με 2-0 της Βίλεμ. Στην βαθμολογία μετά από 28 αγώνες η Φέγενορντ έχει 69 βαθμούς, ο Άγιαξ 66, η Αϊντχόφεν 64 και η Ουτρέχτη 47.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ο Ζόνας μόλις έχει ανοίξει το σκορ στο ντέρμπι
Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι κορυφής στην Πορτογαλία ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Πόρτο στο «Ντα Λουζ» και η διαφορά του ενός βαθμού υπέρ των «αετών» παρέμεινε. Οι δύο μονομάχοι για τον τίτλο στην χώρα της Ιβηρικής αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Η Μπενφίκα που έπαιζε και εντός έδρας άνοιξε νωρίς το σκορ με πέναλτι του Ζόνας μόλις στο 7'. Η Πόρτο όμως ισοφάρισε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Περέιρα και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την μεγάλη της αντίπαλο. Στην τρίτη θέση αλλά λίγο πιο πίσω βρίσκεται η Σπόρτινγκ η οποία νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Αρούκα. Όσο για την Μπράγκα αν και προηγήθηκε 3-0 κόντρα στην Μαρίτιμο τελικά αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 και απέκτησε συγκάτοικο στην τέταρτη θέση της Βιτόρια Γκιμαράες που νίκησε 2-1 στην έδρα της Νασιονάλ. Στην βαθμολογία μετά από 27 αγώνες η Μπενφίκα έχει 65 βαθμούς η Πόρτο 64, η Σπόρτινγκ 57, η Μπράγκα και η Βιτόρια Γκιμαράες από 47.

ΡΩΣΙΑ

Ένα γκολ του Κουινσι Πρόμες στις καθυστερήσεις έδωσε στην Σπαρτάκ Μόσχας την νίκη με 3-2 κόντρα στην Όρενμπουργκ και διατήρησε την απόσταση των έξι βαθμών από τους διώκτες της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Ζόμπνιν όμως η Όρενμπουργκ ισοφάρισε πριν δώσει την λύση ο Ολλανδός στο τέλος. Στην δεύτερη θέση ιοσβαθμούν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Ζενίτ που συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους. Οι Μοσχοβίτες επικράτησαν με 2-1 της Κρίλια Σοβετόβ ενώ η Ζενίτ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ρούμπιν Καζάν πετυχαίνοντας και τα δύο της γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Κράσνονταρ η οποία δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Ροστόφ και έμεινε στο 0-0. Στην βαθμολογία μετά από 21 αγώνες η Σπαρτάκ Μόσχας έχει 48 βαθμούς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Ζενίτ από 42 και η Κράσνονταρ 34.

ΒΕΛΓΙΟ

Ξεκίνησαν τα πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή στο βελγικό πρωτάθλημα όπου μετέχουν οι έξι πρώτες ομάδες της κανονικής περιόδου μεταφέροντας τους μισούς από τους βαθμούς που συγκέντρωσαν. Στην πρώτη αγωνιστική αυτής της διαδικασίας κερδισμένη ήταν η Άντερλεχτ η οποία νίκησε εκτός έδρας την Βάρεγκεμ με 2-1 και ξέφυγε κατά τέσσερις βαθμούς από την δεύτερη Κλαμπ Μπριζ. Οι Φλαμανδοί από την μεριά τους γνώρισαν την ήττα στην Γάνδη από την Γκεντ με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Μόουζες Σιμόν  παρότι προηγήθηκαν στο σκορ. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Χάιν Βανχάζενμπρουκ ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας την Βάρεγκεμ. Στην βαθμολογία μετά από 1 αγώνα στα πλέι οφ η Άντερλεχτ έχει 34 βαθμούς, η Κλαμπ Μπριζ 30, η Γκεντ 28 και η Βάρεγκεμ 27.