Νίκη Ευρώπης για την Φράιμπουργκ

Ο Πέτερσεν (δεξιά) άνοιξε το σκορ για την Φράιμπουργκ
Σημαντική νίκη που την φέρνει στην έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη πήρε η Φράιμπουργκ κόντρα στην Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ επικράτησε με 2-1 επί της Λεβερκούζεν και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα που δίνει για να βγει στην Ευρώπη. Το γρήγορο γκολ του Πέτερσεν έβαλε τις βάσεις όμως η Λεβερκούζεν αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Φόλαντ. Ωστόσο τα προβλήματα στην άμυνα που είχαν οι «ασπιρίνες» δεν μπορούσαν να μην τα εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι και λίγο πριν από την λήξη του ματς ο Στέντσελ έδωσε την νίκη στην Φράιμπουργκ. Στο άλλο ματς της ημέρας η Λειψία ήθελε την νίκη κόντρα στην Σάλκε για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την Μπάγερν όμως οι «βασιλικοί μπλε» πήραν την ισοπαλία με 1-1. Οι νεοφώτιστοι άνοιξαν το σκορ με τον Βέρνερ στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Χούντελαρ.

Φράιμπουργκ - Λεβερκούζεν 2-1
(11' Πέτερσεν, 88' Στέντσελ - 60' πεν. Φόλαντ)

Σάλκε - Λειψία 1-1