Νίκησε ΤΣΣΚΑ και αγκάλιασε το πλεονέκτημα!

Τα πανηγύρια των παικτών του Παναθηναϊκού
Ο Παναθηναϊκός απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι στο ΟΑΚΑ δεν αστειεύεται, και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 85-80, και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε στην Μαδρίτη από την Ρεάλ θέλει να σφραγίσει την ερχόμενη και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας την τέταρτη προνομιούχο θέση στο Τέλ Αβίβ.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν τρομερό χαρακτήρα, και κατάφεραν να αναστρέψουν την κατάσταση, παρότι οι Ρώσοι είχαν πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης, και με τον Καλάθη να ευστοχεί σε στοχευμένο φόουλ του Δημήτρη Ιτούδη στα 26” ισοφάρισαν σε 73-73, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, σημείο που «καθάρισε» με τρομερό τρίποντο ο Ρίβερς στο 1’56”, διαμορφώνοντας το 82-78.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο εντός ΟΑΚΑ στην Ευρωλίγκα με 14-1, θέλει δική του νίκη στο Τελ Αβίβ για να σφραγίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς, ή σε περίπτωση ήττας προκρίνεται και σε τριπλή ισοβαθμία, αν παράλληλα κερδίσει η Μπασκόνια στην έδρα της Ζαλγκίρις, και η Φενέρμπαχτσε την Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Κει Σι Ρίβερς με 17 πόντους (3/6 τριπ.) έδειξε τις ηγετικές του ικανότητες, ενώ από 13 πόντοι είχαν οι Μάικ Τζέιμς (5/11 σουτ, 3 ασίστ) και Κρις Σίνγκλεντον (5/10 σουτ, 5 ριμπ.). Τρομερή ήταν και η βοήθεια του Νικ Καλάθη (12 π., 4/11 σουτ, 3 ριμπ., 6 ασίστ), ενώ μέγιστη βοήθεια προσέφεραν Νίκος Παππάς (8 π., 1/2 τριπ.), Τζέιμς Γκιστ (6 π., 7 ριμπ.), Γιάννης Μπουρούσης (6 π., 7 ριμπ.) αλλά και ο θετικός, Ντεμέτρις Νίκολς (5 π.,2/2 διπ.).

Για την ΤΣΣΚΑ, η οποία τερματίζει οριστικά δεύτερη, η υπεροχή της στα ριμπάουντ (44-37) δεν έφτανε καθώς παρουσιάστηκε αρκετά άστοχη έξω από τα 6.75 (7/25 τριπ.).

Από 15 πόντους είχαν οι Νάντο Ντε Κολο (6/11 σουτ, 5 ασίστ) και Μίλος Τεόντοσιτς (3/6 τριπ., 3 ασίστ), με τον δεύτερο να ευστοχεί σε τρίποντο στα 37” πριν το τέλος, γράφοντας το 71-73 και παγώνοντας προσωρινά το ΟΑΚΑ. Τζέιμς Όγκουστιν (7/12 διπ., 7 ριμπ.) και Αντρέι Βοροντσέβιτς (4/6 διπ., 2/9 τριπ., 6 ριμπ.) πέτυχαν από 14 πόντους. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ολοκληρώνει την σεζόν με τον Ολυμπιακό στην Μόσχα.

Τρομερή στιγμή η αποθέωση του Θανάση Γιαννακόπουλου που πήγε στον κόσμο του Παναθηναϊκού στο τέλος της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προλαβαίνουν να σκοράρουν μέσα σε 17’’ πέντε πόντους (2-3), με τον Καλάθη να έχει πάει στο μαρκάρισμα του Τεόντοσιτς, και τον Γκιστ να βοηθάει σε όλες τις περιστροφές στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας έξι ίδιους πόντους από τον Ντε Κολό προσπέρασαν με 9-11 στο 5’, βλέποντας την ίδια στιγμή τον Χαινς να χρεώνεται με δυο γρήγορα φάουλ. Σίνγκλεντον και Παππάς με τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα με 16-15 στον Παναθηναϊκό, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-17 χάρη σε ένα από τα αγαπημένα τζαμπ σου του Τζέιμς στα 2’’. Για τους Ρώσους, Ντε Κολό και Τεόντοσιτς πρόλαβαν να σκοράρουν μαζί 13 πόντους.

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με Τζάκσον και Χίγκινς, με τους δυο τους να κάνουν ζημιά στον Παναθηναϊκό, βάζοντας στην εξίσωση και τον Βοροντσιέβιτς, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, με τον Ρίβερς να έχει τον δρόμο προς το καλάθι, και τον Τζέιμς να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +3 (33-29), η οποία αποτέλεσε την μεγαλύτερη διαφορά, ως το τελείωμα του ημιχρόνου. Εκεί, το «τριφύλλι» με ένα σερί 5-0, μετέτρεψε το 40-40, σε 45-40 με λει απ του Καλάθη με την κόρνα, ενώ κατάφερε να κρατήσει τους Ρώσους χωρίς να πάρουν ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (είχαν 13 αμυντικά).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα τόσο οι Γκιστ όσο και ο Χάινς (κυνηγούσε παντού τον Σίνγκλεντον) να χρεωθούν με 4 φάουλ ο καθένας, με τους Μπουρούση και Όκγουστιν να παίρνουν τις θέσεις τους. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με +5 (53-48) με καλάθι του Σίνγκλεντον στον αιφνιδιασμό, με τον Ντε Κολό με τρίποντο να εκμηδενίζει την διαφορά και ισοφαρίζει σε 55-55. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-55 χάρη σε 3/4 βολές του Παππά.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το άγχος των γηπεδούχων στο 4ο δεκάλεπτο, και έτσι προσπέρασαν με +4 (63-67) με τρίποντο του Ντε Κολό, δείχνοντας να ελέγχουν την κατάσταση πέντε λεπτά πριν την τελική κόρνα. Ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μα τρομερή μαχητικότητα σε κάθε φάση, προσπέρασαν με λει απ του Τζέιμς στο 2’16’’ με 71-70, χάνοντας δυο ευκαιρίες να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ. Αυτό τιμώρησε ο Τεόντοσιτς, ο οποίος με ψυχρό τρίποντο στα 37’’ έγραψε το 71-73, με τον ίδιο να στοχεύει τον Καλάθη στα 26’’, οδηγώντας τον στις βολές. Ο διεθνής γκαρντ δεν έκανε λάθος, ισοφαρίζοντας σε 73-73, ενώ στην επόμενη φάση ανάγκασε τον Ντε Κολό να υποπέσει σε παράβαση διπλής τρίπλας.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βάλει σωστά μέσα την μπάλα, και έτσι από κακή συνεννόηση των Μπουούση και Τζέιμς, η μπάλα βγήκε εκτός γηπέδου από το γόνατο του δεύτερου. Έτσι με 17’’ να απομένουν οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να κάνουν επίθεση, με το Γκιστ να κλέβει την μπάλα και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση οι Ρώσοι σκόραραν μόνο με βολές, μέχρι το τρίποντο του Ρίβερς σε τελείωμα επίθεσης στα 1’56’’ το οποίο διαμόρφωσε το 82-78. Οι Ρώσοι συνέχιζαν να μην βρίσκουν τον στόχο έξω από τα 6.75, και έτσι ο Γκιστ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 85-78 στα 21’’, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-40, 58-55, 73-73, 85-80.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (1/4 τριπ., 5 ριμπ.), Νίκολς 5, Ρίβερς 17 (3/6 τριπ.), Τζέιμς 13 (1), Παππάς 8 (1), Φελντέιν 2, Γκιστ 6 (7 ριμπ.), Γκάμπριελ 3 (1), Μπουρούσης 6 (7 ριμπ.), Καλάθης 12 (1/3 τριπ., 6 ασίστ)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 15 (2/3 τριπ., 5 ασίστ), Τεόντοσιτς 15 (3/6 τριπ.), Όγκουστιν 14 (7 ριμπ.), Φριντζόν 4, Τζάκσον 3, Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 14 (2/9 τριπ.), Χίγκινς 8, Κριάπα 2 (9 ριμπ.), Κουρμπάνοφ, Χάινς 5.

Το πανόραμα της Ευρωλίγκας

Σε ακόμα μία ήττα, τρίτη διαδοχική, ανάγκασε η Ρεάλ Μαδρίτης τη Φενέρμπαχτε στο «Barclaycard Center», στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Στα υπόλοιπα ματς της Παρασκευής (31/03), για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου, ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε στο Βελιγράδι την Ούνιξ Καζάν, η Μπασκόνια έκανε… πάρτι στο «Αμπντί Ιπεκτσί», κάμπτοντας την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ, και η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε νίκη γοήτρου στη «Zalgirio Arena» επί της Ζαλγκίρις Κάουνας. Στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης για να «σταματήσει» την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας εν όψει πλέι οφ.