Νικητές το ποδόσφαιρο και η Μονακό (vid)

Οι παίκτες της Μονακό πανηγύρισαν μέσα στην Γερμανία
Στην σκιά της βομβιστικής επίθεσης που έγινε το βράδυ της Τρίτης (11/4) στο πούλμαν της Ντόρτμουντ έγινε το παιχνίδι της Μπορούσια με την Μονακό.

Το ματς ήταν εξαιρετικό με την Μονακό να κερδίζει 3-2 μέσα στην Γερμανία και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση. Αυτό όμως που πρέπει να μείνει είναι ότι το ποδόσφαιρο όπως και η ζωή συνεχίζεται και αυτή είναι η απάντηση σε κάθε αρρωστημένη ενέργεια. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μονακό με μεγάλο πρωταγωνιστή το νέο μεγάλο της αστέρι τον Μπαπέ που σκόραρε δύο φορές πήρε την νίκη με 3-2.

Ο νεαρός άσος άνοιξε το σκορ στο 19' ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Φαμπίνιο είχε χάσει πέναλτι για την Μονακό. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 2-0 για τους φιλοξενούμενους αφού ο Μπέντερ στο 35' σκόραρε εις βάρος της ομάδας του. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στην επανάληψη όταν ο Ντεμπελέ στο 57' μείωσε σε 2-1. Ο Μπαπέ όμως στο 79' σκόραρε εκ νέου για την Μονακό. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Καγκάβα στο 84'.

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Μπέντερ (46' Σαχίν), Πίστσεκ, Καγκάβα, Βάιγκλ, Σμέλτσερ (46' Πούλισιτς), Ντεμπελέ, Γκερέιρο, Ομπαμεγιάνγκ

Μονακό: Σούμπασιτς, Γκλικ, Τζέμερσον, Τουρέ, Ράγκι, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Σίλβα (66' Ντιράρ), Λεμάρ, Φαλκάο (85' Ζερμέν), Μπαπέ