Ο Ματουιντί λύτρωσε την Παρί

Ο Μπλεζ Ματουιντί (αριστερά) στον αγώνα με την Μετς
Ζορίστηκε στο τέλος η Παρί Σεν Ζερμέν αλλά πήρε τελικά την νίκη κόντρα στην Μετς σε εξ αναβολής αγώνα για το Σαμπιονά.

Οι πρωταθλητές χρειάστηκαν ένα γκολ του Μπλεζ Ματουιντί στις καθυστερήσεις για να επικρατήσουν εκτός έδρας της Μετς με 3-2 και να πιάσουν στην κορυφή την Μονακό έχοντας όμως και ένα ματς περισσότερο. Στο πρώτο μέρος όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ουνάι Έμερι θα έχει ένα πολύ εύκολο βράδυ. Με τον Καβάνι και τον Ματουιντί να σκοράρουν μέσα σε ένα τρίλεπτο η Παρί προηγήθηκε με 2-0, όμως ήταν και η εικόνα του αγώνα που έδειχνε απόλυτη κυριαρχία των Παριζιάνων. Η Μετς δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια και η κατοχή της μπάλας λίγο πριν την λήξη άγγιξε το εξωπραγματικό 87%. Έτσι λοιπόν όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι πάνε για μία πολύ εύκολη νίκη. Στην επανάληψη όμως κάτι η αγωνιστική ανάκαμψη της Μετς κάτι η χαλάρωση της Παρι λίγο έλειψε να φέρουν τα πάνω κάτω. Οι παίκτες του Φιλίπ Χινσμπέργκερ χάρη στα γκολ του Ζουφρέ και του Ντιαμπατέ έφεραν το ματς στα ίσια και απειλούσαν τους πρωταθλητές με απώλεια βαθμών. Στο τέλος όμως μίλησε η κλάση του Ματουιντί και η Παρί έφυγε χωρίς βαθμολογική απώλεια από το ματς.

Μετς - Παρί Σεν Ζερμέν 2-3
(78' Ζουφρέ, 88' Ντιαμπατέ - 33' Καβάνι, 36', 90'+3 Ματουιντί)

Δείτε την βαθμολογία εδώ

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)