Ο νόμος του Μέσι έκρινε το Classico (vid)

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη μέσα στο «Μπερναμπέου» την Ρεάλ κι έβαλε φωτιά στην μάχη του τίτλου.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ με δύο γκολ εκ των οποίων το δεύτερο στο τέλος των καθυστερήσεων οδήγησε την Μπάρτσα στην νίκη με 3-2 σε ένα από τα ωραιότερα ντέρμπι των τελευταίων ετών. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και το ματς είχε πάρει έναν τρελό ρυθμό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κασεμίρο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των Καταλανών. Λίγο αργότερα όμως ο Μέσι με μία εξαιρετικη ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το ματς απέκτησε άγρια ομόρφιά με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλές ευκαιρίες με τους Νάβας και Τερ Στέγκεν να κάνουν πολλές και σωτήριες επεμβάσεις.

Η Μπαρτσελόνα που είχε περισσότερη ανάγκη την νίκη κατάφερε να προηγηθεί με τον Ράκιτιτς και όλα έδειχναν να είναι υπέρ της όταν στο 77' ο Ράμος είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μέσι. Ωστόσο η έμπνευση του Ζιντάν να βάλει στον αγώνα τον Χάμες Ροντρίγκεζ αποδείχτηκε σωστή καθώς ο Κολομβιανός ισοφάρισε σε 2-2. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όμως μία άψογα εκτελεσμένη αντεπίθεση των «μπλαουγκράνα» οδήγησε στο γκολ του Λιονέλ Μέσι που ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής του ντέρμπι. Με την νίκη της αυτή η Μπαρτσελόνα έπιασε στην κορυφή την Ρεάλ έχοντας όμως κι ένα ματς περισσότερο.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε την νίκη με 1-0 επί της Λα Κορούνια και ανέβηκε στην έκτη θέση. Με το ίδιο σκορ η Μπέτις πέρασε από την έδρα της Θέλτα ενώ ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας της Λας Πάλμας με την Αλαβές.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λα Κορούνια 1-0