Πανηγυρίζει η κόκκινη μεριά του Λίβερπουλ

Ο Σαντιό Μανέ ανοίγει το σκορ για την Λιβερπουλ
Στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ η Λίβερπουλ πήρε την νίκη κόντρα στην Έβερτον και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Όπως συνήθως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια οι «κόκκινοι» ήταν καλύτεροι από τα «ζαχαρωτά» και έφτασαν στην νίκη με 3-1. Ο Σαντιό Μανέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Λίβερπουλ αλλά ο νεαρός Πένινγκτον ισοφάρισε για την Έβερτον. Η αντίδραση της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ ήταν άμεση με τον Κουτίνιο να κάνει το 2-1 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Οριγκί και σφράγισαν την νίκη τους. Η Έβερτον μετά από το τρίτο γκολ που δέχτηκε δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο ματς. Από τα άλλα παιχνίδια της ημέρας ξεχωρίζει φυσικά η νίκη έκπληξη της Κρίσταλ Πάλας μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επί της πρωτοπόρου Τσέλσι με 2-1. Οι «αετοί» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Φάμπρεγκας αντέδρασαν άμεσα και με τους Ζαχά και Μπεντέκε έφτασαν στην ανατροπή. Μάλιστα όλα αυτά έγιναν πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα.

Την ήττα της Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε η Τότεναμ η οποία νίκησε με 2-0 την Μπέρνλι εκτός έδρας και πλησίασε στους εφτά βαθμούς την κορυφή. Το ερώτημα που μένει να απαντηθεί τώρα είναι αν οι εννιά αγώνες που μένουν είναι αρκετοί για να καλυφθεί αυτή η διαφορά. Στα άλλα ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε έδαφος στην μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ καθώς έμεινε στο 0-0 με την Γουέστ Μπρομ. Ακόμα ένα βήμα προς την αποφυγή του υποβιβασμού έκανε η περσινή πρωταθλήτρια Λέστερ η οποία επικράτησε της Στόουκ Σίτι με 2-0. Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Χαλ Σίτι νίκησε με 2-1 την Γουέστ Χαμ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η Γουότφορντ επικράτησε με 1-0 της Σάντερλαντ ενώ χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι της Σαουθάμπτον με την Μπόρνεμουθ.

Λίβερπουλ - Έβερτον 3-1
(8' Μανέ, 31' Κουτίνιο, 60' Οριγκί - 28' Πένινγκτον)

Μπέρνλι - Τότεναμ 0-2