Πέρασε και από την Βέροια το ΙΕΚ Ξυνή

Φάση από τον αγώνα του Φίλιππου Βέροιας με το ΙΕΚ Ξυνή
Εξακολουθεί να προελαύνει η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή ενώ η μάχη για την δεύτερη θέση συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον.

HANDBALL PREMIER

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 22-27

Το ΙΕΚ Ξυνή πέρασε και από την Βέροια νικώντας τον Φίλιππο με 27-22 και του έσπασε το αήττητο στον δεύτερο γύρο. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στα μισά του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 8-1. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν για να φτάσουμε στο 13-10 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το ΙΕΚ Ξυνή χάρη στην εμπειρία των παικτών του κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά την προσπάθεια των παικτών του Φίλιππου να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης. Κορυφαίος για τους νικητές και πρωτοπόρους στην βαθμολογία ήταν ο Αλβανός με 9 γκολ. Για τον Φίλιππο ο Ζούλφιτς είχε 6 γκολ.

ΑΕΚ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 29-25

Την νίκη που την κρατάει στην δεύτερη θέση πήρε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 29-25. Στο πρώτο ημίχρονο η «Ένωση» ήταν νωθρή με αποτέλεσμα ο Αερωπός να έχει τον έλεγχο του ματς. Στην ανάπαυλα η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη αν και έπαιζε χωρίς τον Μπίρνταχιτς κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ με 16-15. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και με επί μέρους σκορ 5-1 προηγήθηκε με 20-17. Από το σημείο εκείνο ο «δικέφαλος» κράτησε σταθερά το προβάδισμα και θα πάει με βαθμολογικό πλεονέκτημα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χόγκας με 8 γκολ. Για τον Αερωπό ο Σεϊρεκίδης πέτυχε επίσης 8 γκολ.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΟΚ 22-31

Πολύ εύκολα πέρασε από τις Συκιές ο ΠΑΟΚ νικώντας με 31-22 τον Φοίβο και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο «δικέφαλος του βορρά» φρόντισε από το ξεκίνημα του ματς να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα. Στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με δέκα γκολ διαφορά (10-20) και στην ουσία η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη έριξαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να μην μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά που έμεινε στα ίδια επίπεδα. Ο Αραμπατζής με 8 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ενώ για τον Φοίβο ο Τσαμεσίδης σκόραρε 6 φορές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΔΟΥΚΑΣ 21-28

Άνετη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Δούκας που επιβλήθηκε του ουραγού Άρη Νικαίας με 28-21 και διατήρησε τις ελπίδες του για την δεύτερη θέση στην τελική βαθμολογία. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προς το τέλος του ημιχρόνου ξέφυγε με 17-13. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο αφού το σκορ έγινε 20-11 και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν χωρίς μεγάλο κόπο αυτό το προβάδισμα και έφτασαν στην νίκη που τους φέρνει ισόβαθμους του ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Μωραΐτης με 6 γκολ. Για τον Άρη Νικαίας ο Γκουλέ και ο Γραμματικόπουλος πέτυχαν από 4 γκολ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 27-20

Στην έκτη θέση ανέβηκε ο Πανελλήνιος που επικράτησε εύκολα του Σεριφάτου με 27-20 και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Φίλιππου Βέροιας. Οι «Ολυμπιονίκες» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα το Σεριφάτο να προηγηθεί με 5-3 στο 10'. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ είχε γίνει 15-9 για τον Πανελλήνιο. Έχοντας παρακαταθήκη αυτή την διαφορά οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα φρόντισαν να την διατηρήσουν στην επανάληψη και να φτάσουν χωρίς άλλες περιπέτειες στην νίκη που τους ανέβασε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Επιθετικό πλουραλισμό είχαμε για τους νικητές με τους Κρητικό και Μούγιτς να βάζουν από 5 γκολ. Για το Σεριφάτο ο Στόσιτς σκόραρε 6 φορές.

12.Άρης Νικαίας 2

Διομήδης Άργους και Πυλαία έχουν από ένα ματς λιγότερο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-23

Η Αναγέννηση Άρτας ξεπέρασε το εμπόδιο του Φίλιππου Βέροιας και νίκησε με 26-23 για να πιάσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας τον ΠΑΟΚ που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα της Άρτας είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 14-10. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Αναγέννηση να έχει σταθερά το προβάδισμα και τον Φίλιππο να μην μπορεί να πλησιάσει και να γίνει απειλητικός. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Μπαλάφα με 8 γκολ. Για τον Φίλιππο η Καραχαρίση, η Καλμουκίδου και η Νούσια έβαλαν από 5 γκολ η κάθε μία.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 22-29

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών νίκησε στο Αμύνταιο τον Αμύντα με 29-22 και είναι πιο κοντά στην τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ταρινίδη ήταν καλύτερη και είχε σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 13-11 για τις φιλοξενούμενες. Στην επανάληψη μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και έφτασε στα εφτά γκολ στο τέλος με το τελικό σκορ να είναι στο 29-22. Πρώτη σκόρερ για τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν η Ανδρίτσου η οποία σκόραρε 11 φορές. Ακριβώς τα ίδια γκολ πέτυχε και η Τσιομπάνου για τον Αμύντα.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 28-30

Την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει το Πανόραμα και πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του ουραγού Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 30-28 και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι γηπεδούχες αυτέ που είχαν τον έλεγχο του ματς και στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 20-16 για τον Αρίωνα. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενες θωράκισαν την άμυνα τους και έφτασαν στην ανατροπή. Από τα είκοσι γκολ του πρώτου μέρους στο δεύτερο δέχτηκαν μόνο οχτώ και έφτασαν στην ανατροπή. Πρώτη σκόρερ για το Πανόραμα ήταν η Λούρη με 8 γκολ ενώ για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας η Νικολάου σκόραρε 9 φορές.