Πέρασε στα ημιτελικά η Ατλέτικο (vid)

Ο Σαούλ στο κέντρο μαζί με τους Καράσκο και Κόκε πανηγυρίζουν
Η Ατλέτικο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την πρόκριση κόντρα στην Λέστερ η οποία τελείωσε στα προημιτελικά το πολύ όμορφο αυτό ταξίδι της.

Μετά το 1-0 της Μαδρίτης οι «ροχιμπλάνκος» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στην Αγγλία και με συνολικό σκορ 2-1 πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάτι που γίνεται για πρώτη φορά. Στο ξεκίνημα του ματς η Ατλέτικο έδειχνε να έχει τον έλεγχο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σαούλ στο 26'. Αυτό το γκολ έδωσε προβάδισμα στους Ισπανούς στο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως η Λέστερ μπήκε πιο αποφασισμένη να κάνει την προσπάθεια της και όπου βγει. Έτσι κι αλλιώς τα πράγματα ήταν δύσκολα για τους πρωταθλητές Αγγλίας αφού ήθελαν τρία γκολ. Κατάφεραν να πετύχουν μόνο το ένα από αυτά με τον Βάρντι στο 61'. Ωστόσο οι «αλεπούδες» αποχαιρέτησαν το Τσάμπιονς Λιγκ με ψηλά το κεφάλι.

Λέστερ: Σμάιχελ, Μόργκαν (84' Αμαρτέι), Μπεναλουάν (46' Τσίλγουελ0, Σίμπσον, Φουκς, Ντιντί, Ντρινκγουότερ, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι (46' Ουγιόα), Βάρντι

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάβιτς, Γκοδίν, Χουανφράν (55' Λούκας), Λουίς (74' Κορέα), Γκάμπι, Χιμένεζ, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο (69' Τόρες), Γκριεζμάν

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)