Συνεπής στο ραντεβού του με τον ΠΑΟΚ θα είναι ο Παναθηναϊκός για τα ημιτελικά της Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

Στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Φοίνικα Σύρου οι «πράσινοι» χαμογέλασαν στο τέλος και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά όπου τους περιμένει ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε μετά από ένα συναρπαστικό ματς με 3-2 (16-25, 25-16, 25-19, 21-25, 15-7) και έκανε το 2-1 στην σειρά. Το πρώτο σετ έγινε σε μία άδεια Κυψέλη και ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε την νωθρότητα των γηπεδούχων και πήρε εύκολα το σετ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου όμως ο κόσμος του «τριφυλλιού» έκανε την εμφάνιση του κι έδωσε ώθηση στην ομάδα. Οι γηπεδούχοι έχοντας τους οπαδούς τους στο πλευρό τους αφυπνίστηκαν και με πολύ καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 2-1. Το μπλοκ έκρινε και το τέταρτο σετ αλλά υπέρ του Φοίνικα. Οι Συριανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-20 αλλά με σερί 5-0 με τους μπλοκέρ να κάνουν θραύση έφτασαν στην νίκη και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ αποφασισμένος και καθάρισε από νωρίς την υπόθεση νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 27 ενώ πολύ καλός ήταν ο Λάζαρο Μελγκαρέχο με 19. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 19 πόντους.