Πέρασε στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά
Με μία ακόμα ανατροπή ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στη σειρά με τον Παναθηναϊκό και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό της Α1 των Ανδρών.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-6

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 9-7

Μετά την νίκη του στο Γουδί ο ΠΑΟΚ ήθελε μία ακόμα κόντρα στον Παναθηναϊκό για να βρεθεί στα ημιτελικά και τελικά την πήρε με 9-7. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι «πράσινοι» φάνηκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν την σειρά στην Αθήνα καθώς προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 4-3 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ξανά την διαφορά στα δύο γκολ (6-4). Η τελευταία περίοδος όμως ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό. Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το ματς και με επί μέρους σκορ 5-1 έφτασε στην μεγάλη ανατροπή και φυσικά στην πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάριτς με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Σαρησάββας 2, Τσολακούδης 2, Νικολαΐδης 1, Μουρατιδης 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Καρούντζος 3, Τοράκης 1, Φώσκολος 1, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΓΛΥΦΑΔΑ 6-7

Στα ημιτελικά πέρασε και η Γλυφάδα η οποία νίκησε και εκτός έδρας το Παλαιό Φάληρο με 7-6 και έκλεισε το ραντεβού της με την Βουλιαγμένη. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη πήρε την διαφορά που ήθελε στο τρίτο οκτάλεπτο αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο με 3-3. Στην τρίτη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 3-1 προηγήθηκαν με 6-4 και έβαλαν τις βάσεις για την νίκη και την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν στο τέταρτο οκτάλεπτο ήταν να μειώσουν στο γκολ. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Αλεξίου με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Φωτόπουλος 1, Παπαναστασίου 1, Αλβέρτης 1, Σκουμπάκης 1, Παπασηφάκης 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Τρούλος 4, Κουρλιάφτης 2.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-8

Στην μεγάλη κατηγορία έμεινε ο Πανιώνιος που νίκησε και στην Πάτρα τον ΝΟ Πατρών με 8-7 και έκανε το 3-0 στις νίκες. Οι Νεοσμυρνιώτες βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 5-4 όμως στην επανάληψη έκαναν την ανατροπή που τους εξασφάλισε την παραμονή. Στο τέλός του τρίτου οκταλέπτου το σκορ έγινε 6-6 και στο τέταρτο ο Πανιώνιος έφτασε στο 8-7. Έτσι η ομάδα του Κώστα Δήμου θα διεκδικήσει την ένατη θέση με αντίπαλο τον ΝΟ Χίου ενώ ο ΝΟ Πατρών μαζί με τον ΝΟ Καλαμακίου αποχαιρέτησαν την κατηγορία. Τα γκολ του Πανιωνίου τα πέτυχαν οι Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 2, Μαζοκοπάκης 1, Παπαλουκάς 1, Βέκκος 1, Γαβαλάς 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Βικάτος 2, Αθανασίου 1, Κανελλόπουλος 1, Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Παπάκος 1.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)