Φάση από τον αγώνα του Διομήδη Άργους με το ΙΕΚ Ξυνή
Ξεκίνησε η διαδικασία των πλέι οφ στην Handball Premier με το ΙΕΚ Ξυνή και τον Δούκα να παίρνουν σημαντικές εκτός έδρας νίκες.

HANDBALL PREMIER

ΠΛΕΪ ΟΦ

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 19-25

Το πλεονέκτημα της έδρας στον τελικό εξασφάλισε η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή που πέρασε από την Νέα Κίο νικώντας τον Διομήδη Άργους με 25-19. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη είχε από την αρχή το προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 13-8. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ με την διαφορά να φτάνει και στα 7 γκολ στο 16-23. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη του ΙΕΚ Ξυνή ήταν ο τερματοφύλακας Τσιλιμπάρης ο οποίος απέκρουσε έξι πέναλτι όσα δηλαδή και τα γκολ της τελικής διαφοράς των δύο ομάδων. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλβανός που πέτυχε 10 γκολ ενώ για τον Διομήδη Άργους που έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη για την πρόκριση στον τελικό ο Αργυρου σκόραρε 5 φορές.

ΑΕΚ - ΔΟΥΚΑΣ 20-26

Προβάδισμα για την πρόκριση του στον τελικό πήρε ο Δούκας που πέρασε με 26-20 από την έδρα της ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να χτίσει από το ξεκίνημα μία σημαντική διαφορά και να φτάσει στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 10-5. Στην επανάληψη οι άμυνες δεν ήταν τόσο δυνατές όσο στο πρώτο μέρος αλλά ο Δούκας δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει αυτή την διαφορά ασφαλείας που είχε και να φτάσει στην σπουδαία αυτή νίκη. Η επιτυχία αυτή ήταν η πρώτη φετινή για τον Δούκα κόντρα στην ΑΕΚ και όπως δείχνει ήρθε στην κατάλληλη στιγμή. Η «Ένωση» πάντως διατηρεί το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία αλλά τώρα θα πρέπει να καλύψει την διαφορά των δύο βαθμών. Πρώτοι σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Νταρσουλάντ και ο Αραπακόπουλος που έβαλαν απο 6 γκολ ενώ για την ΑΕΚ ο ο Πέρρος έβαλε 5 γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.  ΙΕΚ Ξυνή 23
2.  Δούκας 18
3.  Διομήδης Άργους 16
4.  ΑΕΚ 16

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 40-19

Με μία ακόμα νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος η ομάδα της Νέας Ιωνίας η οποία επικράτησε εύκολα του Πανοράματος με 40-19 και διατήρησε το απόλυτο. Οι γηπεδούχες έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα ποιος είναι το αφεντικό και προηγήθηκαν με 20- 13 στο ημίχρονο. Μάλιστα στην επανάληψη η Νέα Ιωνία ανέβασε κι άλλο την απόδοση της και η διαφορά εκτοξεύτηκε . Το Πανόραμα έκανε την προσπάθεια του αλλά από ένα σημείο και μετά ήταν αδύνατο να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν επιβάλει οι πρωταθλήτριες. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα με 9 γκολ. Για το Πανόραμα που τερμάτισε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας η Ποιμενίδου ήταν η καλύτερη με 5 γκολ.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 29-31

Στην έκτη θέση τερμάτισε ο Φιλώτας Φλώρινας που νίκησε εκτός έδρας τον ουραγό Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 31-29 σε ένα ματς που σημειώθηκαν πολλά γκολ και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Τάνιας Τσουτσουλάκη φρόντισε να έχει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 14-11. Από την άλλη ο Αρίωνας που ήθελε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ήταν κοντά στο σκορ αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά με τον Φιλώτα να διατηρεί αυτή την μικρή διαφορά. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η ομάδα της Φλώρινας έφτασε στην κατάκτηση της νίκης. Πρώτη σκόρερ για τον Φιλώτα ήταν η Ριστόφσκα με 13 γκολ ενώ για τον Αρίωνα η Νικολαΐδου σκόραρε 8 φορές.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28-26

Ο Αμύντας Αμυνταίου νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 28-26 και τον ξεπέρασε στην βαθμολογία. Το ματς στο ξεκίνημα είχε ανατροπές με τον Φίλιππο να προηγείται με 6-3 και τον Αμύντα να γυρίζει το ματς και να κλείνει το ημίχρονο με 14-12. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες φρόντισαν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει και μάλιστα η διαφορά έφτασε και στα τέσσερα γκολ τόσο στο 21-17 όσο και στο 24-20. Ο Φίλιππος στα τελευταία λεπτά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 28-26 αλλά τίποτα περισσότερο και τερμάτισε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας. Πρώτη σκόρερ για τον Αμύντα ήταν η Τσιομπάνου με 12 γκολ ενώ για τον Φίλιππο η Νούσια πέτυχε 9 γκολ.