Πιο κοντά στον τίτλο η Γιουβέντους

Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα και Μπονούτσι σκόραραν για την Γιουβέντους
Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο στην Ιταλία είναι η Γιουβέντους μετά την νέα νίκη της κόντρα στην Τζένοα στο Τορίνο.

Η «Βέκια Σινιόρα» κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και νίκησε τους «ροσομπλού» με το εμφατικό 4-0. Το αυτογκόλ του Μουνιόζ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι με τους Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς και Μπονούτσι να πετυχαίνουν τα υπόλοιπα γκολ της Γιουβέντους. Με τους τρεις βαθμούς που πήραν οι «μπιανκονέρι» αύξησαν την διαφορά τους από την δεύτερη Ρόμα στους 11 βαθμούς έχοντας παιχνίδι παραπάνω. Η Ρόμα είναι η μόνη που θεωρητικά μπορεί να απειλήσει την Γιουβέντους αφού η Νάπολι έμεινε ακόμα πιο πίσω μετά την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Σασουόλο. Μάλιστα τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα για τους «παρτενοπέι» αλλά ο Μίλικ ισοφάρισε λίγο πριν την λήξη.

Το σκορ της αγωνιστικής το πέτυχε η Λάτσιο η οποία διέλυσε την Παλέρμο με 6-2 καθώς προηγήθηκε με 5-0 στο ημίχρονο. Οι Ρωμαίοι με την νίκη τους αυτή ανέβηκαν στην τέταρτη θέση κι έχουν τον πρώτο λόγο για την έξοδο στην Ευρώπη. Αντίθετα πολύ έδαφος έχασε η Μίλαν που έπεσε θύμα έκπληξης και γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Έμπολι με 2-1 κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στις πρώτες θέσεις. Όσο για την Έμπολι έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την παραμονή της. Ζωντανή στην μάχη της σωτηρίας έμεινε και η Κροτόνε η οποία νίκησε εκτός έδρας την Σαμπντόρια με 2-1. Με το ίδιο σκορ η Ουντινέζε νίκησε την Κάλιαρι σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Τέλος η Τορίνο πέρασε με 3-1 από την έδρα της Κιέβο.

Σασουόλο - Νάπολι 2-2
(59' Μπεράρντι, 80' Ματσιτέλι - 52' Μέρτενς, 84' Μίλικ)

Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-1
(70' Πέριτσα, 73' Αντζέλα - 86' Μποριέλο)

Σαμπντόρια - Κροτόνε 1-2