Πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Ο Εντέν Αζάρ σκόραρε για μία ακόμα αγωνιστική
Η Τσέλσι πέρασε αλώβητη από την έδρα της Μπόρνεμουθ και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι «μπλε» του Λονδίνου πήραν την νίκη με 3-1 και διατήρησαν την διαφορά των εφτά βαθμών από την δεύτερη Τότεναμ. Η Τσέλσι έβαλε τις βάσεις για την νίκη της μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Σμιθ στο 17' και το γκολ που πέτυχε ο Αζάρ στο 20'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν αλλά στην επανάληψη οι Λονδρέζοι σφράγισαν την νίκη τους με τον Μάρκος Αλόνσο. Στην δεύτερη θέση βρίσκεται σταθερά η Τότεναμ η οποία βάζοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο νίκησε πολύ εύκολα την Γουότφορντ με 4-0. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Λίβερπουλ κατάφερε τελικά με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από τους Κουτίνιο και Φιρμίνο πήρε την νίκη με 2-1 επί της Στόουκ Σίτι.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται σταθερά η Μάντσεστερ Σίτι η οποία νίκησε με 3-1 την Χαλ Σιτι. Στην ένατη θέση ανέβηκε η Σαουθάμπτον η οποία επικράτησε με 1-0 μέσα στην έδρα της Γουέστ Μπρομ πετυχαίνοντας μία ακόμα εκτός έδρας νίκη μέσα στην ημέρα. Αντίθετα την δύναμη της έδρας εκμεταλλεύτηκε η Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά» χάρη σε ένα γκολ του Κουγιατέ λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου έφτασαν στην νίκη με 1-0 κόντρα στην Σουόνσι. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στην 14η θέση και έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της. Τέλος ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Μίντλεσμπρο και την Μπέρνλι με την «Μπόρο» να είναι 14 αγώνες χωρίς νίκη και να βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τότεναμ - Γουότφορντ 4-0
(33' Άλι, 39' Ντάιερ, 44', 54' Σον Χέουνγκ Μιν)

Μάντσεστερ Σ. - Χαλ Σίτι 3-1
(31' αυτ. Ελ Μοχαμαντί, 48' Αγκουέρο, 64' Ντελφ - 85' Ρανόκια)

Μίντλεσμπρο - Μπέρνλι 0-0

Στόουκ Σίτι - Λίβερπουλ 1-2
(44' Γουόλτερς - 70' Κουτίνιο, 72' Φιρμίνο)

Γουέστ Μπρομ - Σαουθάμπτον 0-1
(25' Κλάσιε)

Γουέστ Χαμ - Σουόνσι 1-0
(44' Κουγιατέ)

Μπόρνεμουθ - Τσέλσι 1-3
(42' Κινγκ - 17' αυτ. Σμιθ, 20' Αζάρ, 68' Αλόνσο)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)