Πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Η φάση του δεύτερου γκολ της Τσέλσι
Την νίκη που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου πέτυχε η Τσέλσι που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Σαουθάμπτον.

Οι «μπλε» του Λονδίνου νίκησαν τους «άγιους» με 4-2 και διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας που έχουν από την δεύτερη Τότεναμ η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γκάρι Κέιχιλ και διαμόρφωσε το 2-1. Με την ψυχολογία υπέρ της η Τσέλσι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ο Ντιέγκο Κόστα με δύο προσωπικά γκολ ανέβασε το σκορ στο 4-1. Μάλιστα ο Ισπανός ήταν αυτός που είχε δώσει και την ασίστ στο γκολ του Αζάρ με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Η Σαουθάμπτον αν και ισοφάρισε με τον Ρομέου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στην συνέχεια και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος με τον Μπέρτραντ.

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 4-2
(5' Αζάρ, 45'+1 Κέιχιλ, 53', 89' Κόστα - 24' Ρομέου, 90'+4 Μπέρτραντ)