Πιο κοντά στον τίτλο ο Ολυμπιακός

Φάση από τον αγώνα του Πανναξιακού με τον Ολυμπιακό.
Μπορεί να δυσκολεύτηκε, μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός νίκησε και στην Νάξο κι έκανε ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Την δεύτερη νίκη του στην σειρά των τελικών στην Α1 Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε και εκτός έδρας του Πανναξιακού με 3-2 (26-28, 25-23, 25-21, 16-25, 10-15) και πλέον το Σάββατο (29/4) στο Ρέντη έχει την ευκαιρία με νίκη να κατακτήσει το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Ο Πανναξιακός έχοντας και τον κόσμο του στο πλευρό του παρουσιάστηκε πολύ πιο ανταγωνιστικός και κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 αφού πήρε το δεύτερο και το τρίτο σετ ενώ είχε χάσει το πρώτο στην παράταση. Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη που σε συνδυασμό με το πολύ καλό μπλοκ των γηπεδούχων ήταν οι βασικοί λόγοι για την εικόνα του αγώνα στα τρία πρώτα σετ. Στο τέταρτο όμως οι «ερυθρόλευκες» παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και να το κατακτήσουν πολύ άνετα. Στο τάι μπρέικ τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ κι έφτασαν στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Νατζέγια Μαλασάι με 28 πόντους και ακολούθησε η Σάσκια Χίππε με 19. Για τον Πανναξιακό η Μόνικα Πότοκαρ είχε 21 πόντους με 7 μπλοκ.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)