Πήρε την πρώτη νίκη ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν το πρώτο βήμα στον ημιτελικό
Την πρώτη νίκη του σε ντέρμπι πήρε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στην κατάλληλη στιγμή αφού επικράτησε του Παναθηναϊκού στον πρώτο ημιτελικό.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Το πρώτο βήμα από τα τρία που χρειάζεται έκανε ο ΠΑΟΚ καθώς νίκησε στον πρώτο ημιτελικό τον Παναθηναϊκό με 3-2 (25-22, 29-27, 18-25, 19-25, 15-13) σε ένα συναρπαστικό ματς. Ο «δικέφαλος του βορρά» που έπαιξε χωρίς τον Στάροβιτς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ αφού εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη με τους «πράσινους» να έχουν τέσσερις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν αλλά να μην τα καταφέρνουν. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο τρίτο και στο τέταρτο σετ όπου η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πίεσε στο σερβίς βελτιώθηκε στο μπλοκ άμυνα και έφτασε άνετα στην ισοφάριση. Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-7 και 12-8 για να φτάσει τελικά στην νίκη που του επέτρεψε να κάνει το 1-0 στην σειρά. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 18 πόντους και ακολούθησε ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 13. Για τον Παναθηναϊκό ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχε 27 πόντους.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)