Πήρε το ντέρμπι με τεσσάρα η Μπάγερν

Ο Άριεν Ρόμπεν πέτυχε το τρίτο γκολ της Μπάγερν
Η Μπάγερν ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Μπουντεσλίγκα με αντίπαλο την Ντόρτμουντ την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο επιβλήθηκε της μεγάλης της αντιπάλου με 4-1 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου στην Γερμανία. Η Μπάγερν προηγήθηκε νωρίς με 2-0 με τον Ριμπερί και τον Λεβαντόφσκι αλλά η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Γκερέιρο πριν το ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως ο Ρόμπεν έδωσε ξανά προβάδισμα με δύο γκολ στους Βαυαρούς και στην ουσία έδωσε την νίκη στην Μπάγερν αφού οι Βεστφαλοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν. Το τέταρτο γκολ της Μπάγερν το πέτυχε ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του. Στην δεύτερη θέση παραμένει σταθερά η Λειψία η οποία με γκολ του Πούλσεν στις καθυστερήσεις νίκησε με 1-0 την Λεβερκούζεν.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε το Αμβούργο με 2-1 κόντρα στην τρίτη της βαθμολογίας Χοφενχάιμ και είναι ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του λιμανιού ήταν ο Χαντ που πέτυχε και τα δύο γκολ. Όνειρα Ευρώπης κάνει η Γκλάντμπαχ η οποία πέρασε με 3-2 από την έδρα της Κολωνίας και ανέβηκε στην όγδοη θέση. Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν τρεις φορές με την τρίτη να είναι και η φαρμακερή για τους «τράγους». Η τεσσάρα της Μπάγερν δεν ήταν η μοναδική στην ημέρα στο γερμανικό πρωτάθλημα. Η Σάλκε θύμισε χρονιές που πρωταγωνιστούσε και επιβλήθηκε της Βόλφσμπουργκ με 4-1. Τέλος η Φράιμπουργκ με το 1-0 κόντρα στην Μάιντς ανέβηκε στην πέμπτη θέση και καλοβλέπει την έξοδο της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Σάλκε - Βόλφσμπουργκ 4-1
(6', 77' Μπουργκστάλερ, 23' Γκορέτσκα, 48' Καλιγκιούρι - 79' πεν. Γκόμεζ)

Κολωνία - Γκλάντμπαχ 2-3
(18' Κλέμενς, 58' Μοντέστ - 13' Βέστεργκαρντ, 55' Τραορέ, 80' Στιντλ)

Αμβούργο - Χοφενχάιμ 2-1