Πήρε το ντέρμπι της Ρώμης η Λάτσιο

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ
Η Λάτσιο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Ρώμης καθώς επικράτησε της Ρόμα και της στέρησε κάθε ελπίδα για τον τίτλο.

Η γαλάζια πλευρά της ιταλικής πρωτεύουσας πανηγυρίζει αφού η Λάτσιο ήταν πολύ καλύτερη απο την μεγάλη της αντίπαλο και πήρε την νίκη με 3-1 και μάλιστα εκτός έδρας. Αυτό βέβαια είναι τυπικό αφού και οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν σαν έδρα το «Ολίμπικο». Οι «λατσιάλι» με πρωταγωνιστή τον Κεϊτά που σκόραρε δύο φορές κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη η Ρόμα παρά το πέναλτι δώρο που πήρε στο τέλος του ημιχρόνου και ισοφάρισε δεν έπεισε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορούσε να φτάσει στην νίκη. Την ήττα της Ρόμα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Νάπολι η οποία στο άλλο μεγάλο ματς της ημέρας πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη στο Μιλάνο επί της Ίντερ. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με 1-0 των «νερατζούρι» και αύξησαν σημαντικά τις ελπίδες τους για την δεύτερη θέση αφού μείωσαν την διαφορά τους από την Ρόμα στον ένα βαθμό. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Καγιεχόν στο τέλος του ημιχρόνου.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Μίλαν παρά την βαθμολογική της απώλεια μετά το 1-1 με την Κροτόνε αύξησε την διαφορά της από τους διώκτες της στην μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη μετά τις ήττες τόσο της Ίντερ όσο και της Φιορεντίνα από την Παλέρμο με 2-0. Οι «βιόλα» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν μία ήττα που στην ουσία τους αφήνει εκτός Ευρώπης. Όσο για την Παλέρμο πήρε μία νίκη που απλά της δίνει μαθηματικές ελπίδες παραμονής. Ουσιαστικά όμως δύσκολα θα σωθεί η χρονιά. Η Σασουόλο πέρασε εύκολα από την έδρα της Έμπολι με 3-1 με τους γηπεδούχους όμως να κρατάνε την τύχη τους στα χέρια τους όσον αφορά την παραμονή. Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε και η Κιέβο που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τζένοα. Το σκορ της ημέρας το πέτυχε η Μπολόνια που συνέτριψε με 4-0 την Ουντινέζε ενώ η Κάλιαρι επικράτησε με 1-0 της ουραγού Πεσκάρα.

Ρόμα - Λάτσιο 1-3
(45' πεν. Ντε Ρόσι - 12', 85' Κεϊτά, 50' Μπάστα)

Τζένοα - Κιέβο 1-2