Πολύ εύκολο πρώτο βήμα για τα φαβορί

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Εθνικό
Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη στους πρώτους ημιτελικούς της Α1 των Γυναικών κι έκαναν το 1-0 στην σειρά.

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 18-2

Κόντρα στον συμπολίτη Εθνικό ο Ολυμπιακός έκανε έναν υγιεινό περίπατο καθώς επικράτησε με το ευρύ 18-2 και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να φτάσει στον τελικό. Οι πρωταθλήτριες μία εβδομάδα πριν αγωνιστούν στο Final-4 της Ευρωλίγκα δεν ήθελαν να μπουν σε περιπέτειες και καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι. Στο ημίχρονο το σκορ είχε φτάσει ήδη στο 9-0 υπέρ του Ολυμπιακού και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο ο Εθνικός κατάφερε λίγο να φανεί όταν και πέτυχε και τα δύο του γκολ. Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Ασημάκη με 6 γκολ και ακολούθησαν οι Β. Πλευρίτου 3, Μανωλιουδάκη 2, Σμιτ 2, Ελευθεριάδου 1, Σώρα 1, Αβραμίδου 1, Μπιανκόνι 1, Νίνου 1. Για τον Εθνικό σκόραρε η Φραγκιουδάκη 2.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΓΛΥΦΑΔΑ 17-5

Την πρώτη νίκη πήρε εύκολα η Βουλιαγμένη η οποία επικράτησε στον Λαιμό της Γλυφάδας με 17-5 και θέλει μία ακόμα για να προκριθεί στον τελικό. Η ομάδα της Αλεξίας Καμένου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο οκτάλεπτο ενώ στο ημίχρονο το σκορ έφτασε στο 9-4. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες φρόντισαν να θωρακίσουν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο. Η Γλυφάδα στο τρίτο και στο τέταρτο οκτάλεπτο μπόρεσε να σκοράρει μόνο μία φορά και φυσικά δεν είχε τύχη. Πρώτη σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν η Ξενάκη με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Κοντογιάννη 3, Τσουκαλά 2, Μαυρωτά 2, Χυδηριώτη 1, Ο΄Ντόνελ 1, Πρωτοπαπά 1, Κούλχαας 1, Σελετοπούλου 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Μαμόγλου 2, Λούδη 1, Κολτσίδα 1, Νιαρχάκου 1.

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 13-12

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρώτη μάχη ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τον Τρίτωνα Αμαρουσίου για την αποφυγή του υποβιβασμού με την ομάδα του Άγγελου Γαρελίδη να παίρνει τελικά την νίκη με 13-12. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Σταδιακά όμως ο Τρίτωνας κατάφερε να καλύψει αυτή την διαφορά. Αρχικά μείωσε σε 2-1 στο ημίχρονο για να φτάσει στην τέταρτη περίοδο στο 5-5 που ήταν το σκορ στην κανονική διάρκεια. Στα πέναλτι όλες οι προσπάθειες ήταν εύστοχες μέχρι την όγδοη του Τρίτωνα όπου η Χατζηκυριακάκη σημάδεψε το δοκάρι. Πρώτη σκόρερ για τον Ηλυσιάκό ήταν η Παντελίδου με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Σαμαρά 3, Παπαδάκη 3, Κανάκη 2, Χαραλαμπίδου 1. Για τον Τρίτωνα σκόραραν οι Τζελέπη 4, Μουλάκη 3, Όλσεν 2, Χατζηκυριακάκη 2, Τουλουμτζίδου 1.