Σε ισορροπία η σειρά των τελικών

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφεραν τους τελικούς στα ίσια
Από την αρχή θα ξεκινήσουν οι τελικοί στην Volley League καθώς ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού και έφερε την σειρά στο 1-1.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

Στον δεύτερο τελικό ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα τον νίκησε με 3-0 (25-16, 25-20, 26-24) και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες. Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στα λάθη καθώς ο Ολυμπιακός σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του έκανε συνολικά 23 λάθη σε σερβίς και επίθεση δίνοντας εύκολους πόντους στον ΠΑΟΚ. Την υπόλοιπη δουλειά για τον «δικέφαλο του βορρά» την έκαναν οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα που είχαν καλά ποσοστά σε επίθεση κάτι που τους είχε λείψει στον πρώτο τελικό. Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από νωρίς και έφτασε άνετα στο 1-0 ενώ στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν πιο ανταγωνιστικός. Άντεξε όμως μέχρι τους 18 πόντους στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και έφτασε στο 2-0. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς μπολ το οποίο και έσβησαν οι «ερυθρόλευκοι» αλλά στην δεύτερη τους προσπάθεια οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με μπλοκ του Τερζή στον Κοκκινάκη. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάσα Στάροβιτς με 18 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αμαράλ Ντάντε με 10. Για τον Ολυμπιακό ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ είχε 14 πόντους.