Σε ρυθμούς classico η Ισπανία

Ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε την νίκη στην Ατλέτικο
Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα έχει τραβήξει απάνω του όλα τα φώτα όμως στο περιθώριο του μεγάλου ματς έγιναν κι άλλα παιχνίδια στην Ισπανία.

Στην Βαρκελώνη η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Ατλέτικο σε μία ακόμα κόντρα ανάμεσα στις δύο μεγάλες πόλεις της Ισπανίας που μάλλον λειτουργεί σαν ορεκτικό για το κυρίως πιάτο. Η Ατλέτικο λοιπόν στον αγώνα αυτό πήρε την νίκη με 1-0 χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντουάν Γκριεζμάν και ανέβηκε και πάλι μόνη στην τρίτη θέση. Στα άλλα ματς της ημέρας η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-1 της Λεγκανιές σε ένα ματς που είχε σασπένς μέχρι το τέλος. Πρωταγωνιστής για το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν ο Μπακαμπού που έβαλε και τα δύο γκολ της ομάδας του με το δεύτερο να μπαίνει στις καθυστερήσεις. Η ουραγός Οσασούνα προηγήθηκε με 2-0 της Χιχόν όμως στο τέλος ισοφαρίστηκε σε 2-2. Τέλος η Μάλαγα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της νικώντας με 2-0 την Βαλένθια.

Μάλαγα - Βαλένθια 2-0