Σε ρυθμούς τελικών το βολεϊ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν και μέσα στην Κυψέλη
Ολοκληρώθηκαν οι ημιτελικοί τόσο στην Volley League όσο και στην Α1 Γυναικών και πλέον έχουμε μπει για τα καλά σε ρυθμούς τελικών.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 0-3

Με μία ακόμα επιβλητική εμφάνιση ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Κυψέλη τον Παναθηναϊκό με 3-0 (16-25, 19-25, 15-25) και έκανε το 3-0 στην σειρά περνώντας έτσι στον τελικό όπου τον περιμένει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα που είναι αήττητη με τον Αργεντινό στον πάγκο της φρόντισε από την αρχή να επιβάλει το παιχνίδι της. Η πίεση από το σερβίς που δυσκόλευε την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού αλλά και η πολύ αποτελεσματική επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν τα βασικά στοιχεία της νίκης του «δικεφάλου του βορρά». Από την άλλη ο Παναθηναϊκός με βάση και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ΠΑΟΚ και η τρίτη θέση ήταν το ταβάνι του για φέτος. Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Χαρης Σακόγλου με 16 πόντους και 70% στην επίθεση και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 14 και 65%. Για τον Παναθηναϊκό ο Λάζαρο Μελγκαρέχο είχε 10 πόντους.

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-0

Στην Volley League θα αγωνίζεται και την νέα περίοδο ο Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος στην τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ νίκησε την Παναχαϊκή με 3-0 (25-23, 25-21,25-22) και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που έχει μόνο νίκες σ' αυτό το μίνι πρωτάθλημα μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να κυριαρχήσει τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ με την Παναχαϊκή απλά να μειώνει στο τέλος χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι περισσότερο. Μόνο στο τρίτο ήταν πιο ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι αλλά στο τέλος και πάλι ο Ηρακλής πήρε την νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Κυριάκος Σπυριούνης με 12 πόντους και ακολούθησε ο Θανάσης Ντίνας με 10. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 12 πόντους.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Γεμάτος από την υπέροχο ευρωπαϊκό του ταξίδι ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις του με τον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη και την πρόκριση επιβεβαίωσε τον τίτλο αυτό και έφτασε στην νίκη με 3-0 (17-25, 15-25, 14-25) και εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να φανεί ανατγωνιστική στο πρώτο σετ όταν και προηγήθηκε με 15-13. Στην συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του κι έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στην νίκη και την πρόκριση. Οι δύο ομάδες είχαν από μία απουσία αφού ο ΑΟ Θήρας αγωνίστηκε χωρίς της Τέρζιτς και ο Ολυμπιακός χωρίς την Κονόμη. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 16 πόντους και ακολούθησε η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 11. Για τον ΑΟ Θήρας καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)