Στο δεύτερο μέρος καθάρισε η Παρί

Ο Άνχελ Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ για την Παρί Σεν Ζερμέν
Στην επανάληψη η Παρί Σεν Ζερμέν καθάρισε τον αγώνα της με την Γκινγκάμπ και επέστρεψε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι πρωταθλητές τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο καθώς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα της Γκινγκάμπ και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος. Όταν όμως ο Ντι Μαρία έδωσε την λύση στην επίθεση ήταν σαν να άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου και ακολούθησαν άλλα τρία γκολ. Έτσι η Παρί έφτασε στο εμφατικό 4-0 και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Δύο γκολ πέτυχε ο Καβάνι και ένα ο Ματουιντί στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στα άλλα δύο ματς της ημέρας δεν υπήρξε νικητής. Η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πέμπτη θέση αφού έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Τουλούζ. Τέλος η Σεντ Ετιέν υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με την Ναντ και έχει μείνει πίσω στο κυνήγι μίας θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Τουλούζ - Μαρσέιγ 0-0

Σεντ Ετιέν - Ναντ 1-1
(70' Κορνιέ - 15' Νακουλμά)

Παρί Σεν Ζερμέν - Γκινγκάμπ 4-0
(56' Ντι Μαρία, 60', 70' Καβάνι, 90'+2 Ματουιντί)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)