Στον τελικό με θρυλική ανατροπή

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έτοιμα να πανηγυρίσουν την μεγάλη πρόκριση
Εκπληκτική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού που απέκλεισαν στον ημιτελικό την Σαμπαντέλ.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ 11-9

Κόντρα στην κάτοχο του τίτλου την Σαμπαντέλ ο Ολυμπιακός έκανε μία επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη με 11-9 στα πέναλτι και φυσικά την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη χωρίς να είναι πολύ χειρότερη από την αντίπαλο της βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1 στο τέλος του ημιχρόνου. Όπως είπαμε όμως το σκορ αυτό ήταν μαγική εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Στην τρίτη περίοδο μείωσε σε 6-5 και στην τέταρτη έφτασε στο 7-7 και οδήγησε την αναμέτρηση στα πέναλτι. Εκεί μίλησε η κλάση της Χρυσής Διαμαντοπούλου που απέκρουσε τα σουτ της Νιούσουλ και της Εσπάρ και χάρισε στην ομάδα της μία πολύ μεγάλη πρόκριση. Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό θα είναι η διοργανώτρια του Final-4 Κίνεφ Κίρισι που νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Ματαρό με 11-8. Τα γκολ για τον Ολυμπιακό πέτυχαν οι Αβραμίδου 3, Μπιανκόνι 3, Σμιτ 2, Μανωλιουδάκη 1, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 1. Για την Σαμπαντέλ σκόραραν οι Ορτίθ 4, Φόρτσα 4, Ντομενέκ 1.