Στον τελικό με το στανιό η ΑΕΚ (vid)

Είχαν και την τύχη με το μέρος τους και χαμογέλσαν στο τέλος
Το όνειρο κινδύνεψε να γίνει εφιάλτης για την ΑΕΚ, αλλά στο τέλος μπροστά σε 50.000 φίλους της γιόρτασε την πρόκριση επί του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν καλύτερος και νίκησε με 1-0 στον επαναληπτικό ημιτελικό του ΟΑΚΑ, αλλά αυτό δεν έφτανε. Η Ένωση είχε και την τύχη με το μέρος της στην φάση του Καρντόσο, ο οποίος είχε την ευκαιρία να εξαργυρώσει την μεταγραφή του στον Ολυμπιακό, όμως σημάδεψε το δοκάρι...

Έτσι η ΑΕΚ, χωρίς να δείξει σε καμία περίπτωση ότι είναι καλύτερη από τον σαφώς ανώτερο, τουλάχιστον σε αυτό το παιχνίδι, Ολυμπιακό, με το 1-2 του Καραϊσκάκη πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα κληθεί να υπερασπιστεί τον τίτλο της απέναντι στον Παναθηναϊκό ή τον ΠΑΟΚ, εφόσον ο δικέφαλος του βορρά καταφέρει να ανατρέψει αύριο το 2-0 της νίκης των πράσινων στο πρώτο παιχνίδι...

Το πρώτο μισάωρο του επαναληπτικού ήταν μετριότατο με πολλές μονομαχίες και… νεύρα. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή φάση. Στο 29’ ο Λάζαρος σούταρε όμως ο Καπίνο τον σταμάτησε, ενώ λίγο αργότερα απείλησε για πρώτη φορά και ο Ολυμπιακός με σουτ του Μάριν, που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ανέστη. Η επόμενη καλή ευκαιρία για την ομάδα του Χιμένεθ ήρθε από το σουτ του Γκάλο στο 39΄,με τον Καπίνο να μην αντιδράει σωστά και τον Πατίτο να μην προλαβαίνει το «ριμπάουντ». Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ με τον Καμπιάσο αλλά ο Ανέστης παραχώρησε κόρνερ, ενώ πολύ καλή ευκαιρία έχασε και ο εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο Μάριν. Με τον Ολυμπιακό να έχει μία σχεδόν ανούσια υπεροχή και την ΑΕΚ να κρατάει στην άμυνα ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις, το σκορ παρέμενε 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας ακόμα περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του, αφού η Ένωση παραχώρησε χώρο στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και όσο περνούσε η ώρα πλησίαΖΕ όλο και περισσότερο την εστία του Ανέστη. Ωστόσο η ΑΕΚ αμύνονταν σωστά περιμένοντας τον αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν μπορούσαν να πατήσουν περιοχή. Εν συνεχεία ο Μάνταλος απείλησε, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και σε μια φάση με τον Λάζαρο θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δεν έκανε καλό κοντρόλ και του έφυγε η μπάλα. Στο 82΄μετά από λάθος πίσω πάσα του Μάνταλου, ο Καρντόζο τσίμπησε την μπάλα και ο Ρομαό βρέθηκε τετ α τετ και πλάσαρε τον Ανέστη για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός έκανε, έστω καθυστερημένα, την μισή δουλειά και συνέχισε για να πιέζει για το δεύτερο γκολ που θα του έδινε το εισιτήριο του τελικού. Οι παίκτες της ΑΕΚ άρχισαν να διώχνουν στα κουτουρού για να περάσει ο χρόνος, όμως στο 90’ ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά με την κεφαλιά του Καρντόζο να καταλήγει στο δοκάρι! Κατευθείαν στην αντεπίθεση ούτε η ΑΕΚ δεν κατάφερε κλειδώσει την πρόκριση, αφού ο Αλμέιντα αστόχησε σε τετ α τετ.

Τα τελευταία λεπτά με τις πολλές δικαιολογημένες καθυστερήσεις από τον ακριβοδίκαιο αλλά με αρκετά λάθη Σιδηρόπουλο (χαρίστηκε στον Βράνιες που θα έπρεπε να αποβληθεί στα πρώτα λεπτά για το αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Μάριν) ήταν ιδιαιτέρως δραματικά, ενώ ο Ανέστης αποβλήθηκε ορθώς για καθυστέρηση και ο Αλμέιντα κάθισε κάτω από τα δοκάρια, αφού ο Χιμένεθ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές. Το γκολ όμως δεν ήρθε ποτέ με τον Ολυμπιακό να μένει επίσης με 10 λόγω αποβολής του Ντα Κόστα και την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (77' Αλμέιδα), Μάνταλος (90' Βάργκας), Πατίτο (62' Γαλανόπουλος), Αραούχο.

Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς, Καμπιάσο (60' Ανδρούτσος), Φορτούνης, Μάριν (82' Ελιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58' Καρντόσο).