Συνεχίζουν μαζί Μπαρτσελόνα και Ρεάλ

Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε δύο γκολ για την Μπαρτσελόνα
Χέρι χέρι συνεχίζουν στην Πριμέρα Ντιβισιόν η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ καθώς δεν είχαν απώλειες κόντρα σε Εσπανιόλ και Βαλένθια αντίστοιχα.

Η Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της Βαρκελώνης κόντρα στην Εσπανιόλ παίζοντας πολύ καλύτερα σε όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την νίκη με 3-0 και παρέμεινε στην κορυφή. Με τον Νεϊμάρ να επιστρέφει στο βασικό σχήμα και τον Σουάρες να σκοράρει και πάλι και μάλιστα εις διπλούν μετά από έξι αγώνες ανομβρίας η Μπάρτσα δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην συμπολίτισσα. Αντίθετα πιο αγχωτική ήταν η νίκη για την Ρεάλ η οποία επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με τον Μαρτσέλο να βάζει το γκολ της νίκης στο 86'. Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Ατλέτικο που πέρασε δια περιπάτου από την έδρα της Λας Πάλμας διαλύοντας τους νησιώτες με 5-0. Τέλος η Ρεάλ Σοσιεδάδ ανέβηκε και πάλι στην έκτη θέση μετά την νίκη της με 2-1 επί της Γρανάδα η οποία υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Γρανάδα 2-1