Θέλουν Ανάσταση λίγες ώρες νωρίτερα

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη
Το Μεγάλο Σάββατο το απόγευμα θέλουν να κάνουν ανάσταση τα κορίτσια του Ολυμπιακού όταν και θα γίνει ο δεύτερος τελικός του Τσάλεντζ Καπ.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΟΥΡΣΑ 3-2

Τεράστια νίκη με μία επική ανατροπή έκανε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στον τελικό με την Μπούρσα και νίκησε με 3-2 (18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10). Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκε πολύ μουδιασμένα στο ματς και στα δύο πρώτα σετ με πολύ καλή υποδοχή δεν πίεσε καθόλου τις Τουρκάλες οι οποίες έκαναν περίπατο.

Σε όλη την διάρκεια των δύο πρώτων σετ που η ομάδα δεν τράβαγε ο κόσμος που γέμισε ασφυκτικά το Ρέντη, δεν σταμάτησε σστιγμή να τραγουδάει. Αυτό έδωσε επιπλέον ώθηση στα κορίτσια να μπουν δυνατά στο τρίτο σετ. Η υποδοχή βελτιώθηκε, το μπλοκ άμυνα άρχισε να λειτουργεί και η επίθεση άρχισε να τελείωνει τις μπάλες. έτσι οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 2-1. Στο τέταρτο η Μπούρσα προηγήθηκε 19-17 αλλά με την Μαλασάι στο σερβίς ο πρωταθλήτριες Ελλάδας έτρεξαν σερί 8-0 και ισοφάρισαν. Η ψυχολογία πλέον είχε αλλάξει ο κόσμος είχε πάρει φωτιά και στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενες δεν είχαν καμία τύχη.

Τώρα στην ρεβάνς στην Προύσα ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 για να πάει στο χρυσό σετ.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 20 πόντους και ακολούθησε η Νατζέγια Μαλασάι με 15. Για την Μπουρσα η Τζόις Ντα Σίλβα είχε 19 πόντους.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)