Το γύρισε σε ένα δίλεπτο η Λιόν (vids)

Φάση από τον αγώνα της Λιόν με την Μπεσίκτας
Ο αγώνας στην Λιόν που παραλίγο να τιναχτεί στον αέρα ήταν αυτός που είχε το μεγαλύτερο σασπένς από τους υπόλοιπους.

ΛΙΟΝ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 2-1

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με τρία τέταρτα καθυστέρηση η Λιόν κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει την νίκη κόντρα στην Μπεσίκτας με 2-1. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Πριν την έναρξη του αγώνα οπαδοί της Μπεσίκτας έριξαν φωτοβολίδες με αποτέλεσμα οι αντίστοιχοι της Λιόν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο για να προστατευθούν.

Όταν τα πνεύματα ηρέμησαν το παιχνίδι ξεκίνησε και η Μπεσίκτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπάμπελ στο 15' και να βάλει τις βάσεις για μία πολύ μεγάλη νίκη.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και έχαναν την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά η υπεροχή αυτή των «λιονέ» καρποφόρησε στο 83' όταν ο Τολισό έκανε το 1-1 και στην επόμενη φάση στο 85' ο Μορέλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Λιόν.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. 1-1

Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να λήξει με μία εύκολη νίκη της Γιουνάιτεντ τελικά έφτασε στην ισοπαλία και αφήνει περισσότερο ανοιχτή την ρεβάνς. Φυσικά και το 1-1 στις Βρυξέλλες είναι ένα αποτέλεσμα που δίνει στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το προβάδισμα για την πρόκριση όμως είναι εντελώς διαφορετικό το 1-1 από το 0-1 ή και ακόμα παραπάνω.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καλύτεροι από την Άντερλεχτ και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μκιταριάν στο 37'. Με το σκορ στο 1-0 έληξε στο ημίχρονο με την Γιουνάιτεντ να ψάχνει το δεύτερο γκολ και η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετές ευκαιρίες για να το πετύχει. Όμως αντί να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι η Άντερλεχτ σε μία αντεπίθεση κατάφερε στο 86' να ισοφαρίσει με τον Ντεντονκέρ σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησε. Φαβορί για την πρόκριση είναι φυσικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά και οι Βέλγοι θα διεκδικήσουν αυτό που τους αναλογεί.

ΑΓΙΑΞ - ΣΑΛΚΕ 2-0

Μετά την Μπάγερν και την Ντόρτμουντ στο Τσάμπιονς Λιγκ η Σαλκε έγινε η τρίτη γερμανική ομάδα που γνώρισε την ήττα σ' αυτό το διήμερο. Οι «βασιλικοί μπλε» βρήκαν απέναντι τους έναν πολύ καλό Άγιαξ ο οποίος έφτασε στην νίκη με 2-0 και έχει αποκτήσει πλέον ένα σαφές προβάδισμα για την πρόκριση. Ο «Αίαντας» ήταν πολύ αποτελεσματικός με 12 τελικές εντός στόχου και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Σάλκε. Σκόρερ και των δύο γκολ για τον Άγιαξ ήταν ο Κλάασεν ο οποίος σκόραρε στο 23' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 52'. Μάλιστα θα μπορούσε να έχει κι άλλα γκολ αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες με το δοκάρι του Ντε Μπέεκ στο 77' να είναι η πιο σημαντική.

ΘΕΛΤΑ - ΓΚΕΝΚ 3-2

Η Θέλτα πήρε την νίκη κόντρα στην Γκενκ με 3-2 και το προβάδισμα για την πρόκριση όμως και οι Βέλγοι με τα δύο εκτός έδρας γκολ έχουν κάθε δικαίωμα να ελπίζουν σε ανατροπή. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με τον Μποέτιους στο 10' να ανοίγει το σκορ. Η συνέχεια όμως και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Θέλτα η οποία κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς. Τα γκολ του Σίστο στο 15' και του Άσπας στο 18' έδωσαν το προβάδισμα στους Γαλιθιάνους. Μάλιστα μέχρι την ανάπαυλα η Θέλτα σκόραρε άλλη μία φορά με τον Γκουιντέτι στο 38' και είχε φάσεις και για άλλα γκολ. Η Γκενκ όμως στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να είναι καλύτερη κατάφερε να μειώσει με τον Μπουφέλ στο 67' και αυξήσει τις ελπίδες της για την ρεβάνς.