Το χρυσό σετ για τα χρυσά κορίτσια

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πήραν τεράστια πρόκριση μέσα στην Ρωσία
Η μπάλα έφυγε από τα χέρια της Τζίνας Λαμπρούση στο σερβίς ταξίδεψε για λίγα δευτερόλεπτα και κατέληξε στο τερέν της Γενισέι Κράσνογιαρσκ.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΝΙΣΕΪ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 (ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ 0-1)

Αυτός ο άσος της διεθνούς κεντρικού του Ολυμπιακού ήταν ο πιο σημαντικός πόντος στην ιστορία της ομάδας αφού της έδωσε την νίκη στο χρυσό σετ και την πρόκριση στον τελικό του Τσαλεντζ Καπ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς λοιπόν έκανε αυτό που έπρεπε την στιγμή που έπρεπε και έγραψε ιστορία. Με παρακαταθήκη την νίκη στο Ρέντη με 3-1 πήγε στην παγωμένη Σιβηρία για να πάρει δύο σετ ή στην χειρότερη να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ και τα κατάφερε. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι Ρωσίδες ήταν καλύτερες και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού και πήραν την νίκη με 3-0 (25-21, 25-11, 25-23) με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να παίζουν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους μόνο στο τρίτο σετ. Τον αγώνα τον πήρε λοιπόν η Ενισέι αλλά το χρυσό σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-3. Όμως πάλι τα λάθη στην υποδοχή έδωσαν την ευκαιρία στις Ρωσίδες να κάνουν επί μέρους σκορ 9-2 και να προηγηθούν 12-10. Απανωτά λάθη των παικτριών του Αλεξάντερ Κόσκιν έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάει σε ματς μπολ και η Λαμπρούση με τον σημαντικότερο άσο της ζωής της έδωσε την νίκη στην ομάδα της με 15-13. Το ονειρεμένο λοιπόν ταξίδι για τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνεχίζεται και θα έχει την κορύφωση του στον τελικό. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 15 πόντους ενώ για την Ενισέι Κράσνογιαρσκ η Αναστασία Χάρελικ είχε 20 πόντους.