Τρεις στους τέσσερις κερδίζουν

Φάση από παλιότερο αγώνα ανάμεσα στον Φοίνικα και τον Παναθηναϊκό
Ολοκληρώθηκαν οι τρεις από τους τέσσερις προημιτελικούς στην Volley League ενώ στον τέταρτο θα χρειαστεί και ο τρίτος αγώνας.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Ο Φοίνικας Σύρου κράτησε την έδρα του, επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-2 (13-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-10) και οδήγησε την σειρά σε τρίτο ματς που θα γίνει την Πέμπτη (6/4) στην Κυψέλη. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο αλλά στο δεύτερο ο Φοίνικας αντέδρασε και με όπλο του το καλό σερβίς έφτασε στην ισοφάριση. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς συνέχισε να πιέζει από την τελική γραμμή και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-1. Στο τέταρτο όμως ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του και με πολύ καλό μπλοκ έφτασε στην ισοφάριση. Έτσι το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Φοίνικας Σύρου πήρε από την αρχή τα ηνία και προηγήθηκε με 5-2 και με 12-9 για να φτάσει στην νίκη με 15-10. Πρώτος σκόρερ για τον Φοίνικα ήταν ο Μίλια Μρντακ με 28 πόντους και ακολούθησε ο Πέταρ Τουράνγιανιν με 15. Για τον Παναθηναϊκό ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχε 27 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός αλλά τελικά πήρε την νίκη στην Θεσσαλονίκη επί του Ηρακλή με 3-0 (26-28, 15-25, 19-25) και πέρασε στα ημιτελικά. Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα μέχρι το 16-13 αλλά στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με 21-18. Οι γηπεδούχοι όμως έφτασαν σε δύο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24 όμως η εμπειρία των φιλοξενούμενων έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους. Αφού χάθηκε αυτό το πρώτο σετ η νεανική ομάδα του Ηρακλή δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στην συνέχεια και ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα άλλα δύο σετ. Μάλιστα αξίζει να πούμε ότι στην επιστροφή οι Πειραιώτες συναντήθηκαν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης με την γυναικεία ομάδα που επέστρεφε από τον θρίαμβο στην Σιβηρία και πέταξαν μαζί για την Αθήνα. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 19 πόντους και ακολούθησε ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 14. Για τον Ηρακλή ο Χρήστος Στεφανίδης είχε 12 πόντους.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΟΚ 1-3

Πέρασε και από την Αλεξανδρούπολη ο ΠΑΟΚ νικώντας τον Εθνικό με 3-1 (25-16, 15-25, 21-25, 20-25) και εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά όπου θα περιμένει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι του Παναθηναϊκού με τον Φοίνικα. Ο «δικέφαλος του βορρά» άργησε για ένα σετ να μπει στον αγώνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν πολύ εύκολα το πρώτο σετ. Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σε σερβίς και μπλοκ και βρήκε λύσεις και στην επίθεση που στο πρώτο σετ ήταν πολύ χαμηλά. Στα τρία σετ που παίχτηκαν μετά το 1-0 του Εθνικού ο ΠΑΟΚ φρόντισε από το ξεκίνημα να επιβάλει τον ρυθμό του και στα τρία και να φτάσει χωρίς άλλες περιπέτειες στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα ήταν ο Σάσα Στάροβιτς που είχε 22 πόντους και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 17. Για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Ντανιέλ Βανέγκας και ο Νίκος Παλέντζας είχαν από 14 πόντους.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 2-3

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος για τρίτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε ο Παμβοχαϊκός ο οποίος νίκησε και στον δεύτερο αγώνα την Κηφισιά με 3-2 (24-26, 25-23, 25-23, 21-25, 14-16) και θα αντιμετωπίσει στους «4» τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και με εξαίρεση το τέταρτο σετ όλα τα υπόλοιπα κριθηκαν με την ελάχιστη δυνατή διαφορά των δύο πόντων και τα δύο μάλιστα στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το πρώτο σετ αλλά στην συνέχεια η Κηφισιά αντέδρασε και με πίεση από το σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 2-1. Στην ανατροπή της Κηφισιάς ο Παμβοχαϊκός απάντησε με δικιά του ανατροπή και έφτασε στην νίκη. Μάλιστα στο τάι μπρέικ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε με 12-10 αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην νίκη. Κορυφαίος για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι με 36 πόντους και ακολούθησε ο Αινείας Τζελάτης με 14. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ήτα για ένα ακόμα ματς εξαιρετικός και σταμάτησε στους 36 πόντους.