Όνειρο ήταν και πάει... (vid)

Άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο οι πράσινοι
Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε στην Πόλη και με το βαρύ 79-61 ηττήθηκε για τρίτη φορά από την Φενέμπαχτσε, η οποία σκούπισε την σειρά με 3-0 και πηγαίνει σε τρίτο συνεχόμενο φάιναλ φορ, θέλοντας να φτάσει ένα σκαλί ψηλότερα, δηλαδή στην κατάκτηση του τροπαίου στο «σπίτι» της.

Ωστόσο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πάλεψε το παιχνίδι, αλλά βρήκε μπροστά της τον Ιταλό διαιτητή Λουίτζι Λαμόνικα, ο οποίος σε καθοριστικές στιγμές μοίρασε τα σπόρια στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τις 15-2 βολές στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε και την αστοχία του (18/38 διπ., 5/23 τριπ.) αλλά και σε ένα ακόμα παιχνίδι την έλλειψη καθαρού πλέι μέικερ. Αυτή είναι η δεύτερη σε σειρά που ο Παναθηναϊκός χάνει με 3-0, ενώ ο Ομπράντοβιτς μετράει 9-0 στα πλει οφ με την Φενέρ.

Ο Παναθηναϊκός παρότι κράτησε χαμηλά τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (10 π. με 3/9 σουτ, 8 ριμπ. και 7 λάθη), δέχθηκε 13/27 τρίποντα, ενώ η Φενέρ είχε 20/27 βολές (10/15 βολές) και έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Επίσης ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς σημάδευε συνεχώς την αδυναμία της «πράσινης» άμυνας σε απομόνωση ένας με έναν, κάτι που έκανε σε όλη την σειρά.
Το «τριφύλλι» από την πλευρά του παρουσιάστηκε πολύ άστοχο στην επίθεση, έχοντας 5/24 τρίποντα, με τον Μάικ Τζέιμς (8 π.) να έχει 0/8 τρίποντα, και τον Τζέιμς Φελντέιν (6 π., 1/4 τριπ.). Κορυφαίος ήταν ο Κει Σι Ρίβερς με 16 πόντους (3/6 τριπ.), με τον Κρις Σίνγκλεντον να είναι συγκινητικός έχοντας 12 πόντους (4/9 τριπ., 0/3 τριπ.). Ο Νικ Καλάθης είχε 5 πόντους με 2/8 σουτ, ενώ και στα ριμπάουντ έχασε την μάχη κατά κράτος (38-22).

Για τους Τούρκους, ο Μπόμπι Ντίξον είχε 13 πόντους (4/6 τριπ.), με τον Τζέιμς Νάναλι να είναι απόλυτα εύστοχος με 12 πόντους (3/3 τριπ.). Ο Έκπε Ούντο έφτασε σε double-double (10 π., 10 ριμπ.), ενώ από 10 πόντους είχαν και οι Νίκολα Κάλιντς (4/4 σουτ) και Λουίτζι Ντατόμε (2/4 τριπ.).
Πλέον ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να δώσει έμφαση στο Ελληνικό πρωτάθλημα, και να μπορέσει να ξεπεράσει τον οδυνηρό αποκλεισμό με 0-3 από τον πρώην μέντορα του, τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το παιχνίδι

Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό το παιχνίδι, και έφτασαν στο πρώτο δίλεπτο στο 6-0, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 11-4 με τον Σλούκα να σκοράρει από μακριά, και την Φενέρ να έχει 3/4 σουτ. Ο Τσάβι Πασκουάλ έχοντας από το ξεκίνημα τους Σίνγκλεντον και Γκιστ προσπάθησε να ακολουθήσει τις αλλαγές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, και παίρνοντας έναυσμα από τον Καλάθη, ισοφάρισε σε 13-13 στο 7’, ενώ προσπέρασε με 14-15 χάρη σε ατομική ενέργεια του Σίνγκλεντον. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 18-17, με τον Ομπράντοβιτς να έχει ανοίξει το ροτάσιον χρησιμοποιώντας 9 παίκτες, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς είχε 0/1 σουτ.

Με τον Φελντέιν να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με +4 (18-22), αλλά το 2ο φάουλ τον Σίνγκλεντον έφερε τους Μπουρούση και Γκάμπριελ στο παρκέ, γεγονός που χτύπησε ο Σέρβος τεχνικός, ποστάροντας τον Γκάμπριελ και παίρνοντας φάουλ με τις επαφές. Έτσι μετά το 25-26 στο 15’, οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 12-2, φτάνοντας στο +9 (37-28), με το ημίχρονο να κλείνει με 37-30. Ο Μπογκντάνοβιτς έμεινε στο μηδέν έχοντας μόλις 0/2 σουτ, ενώ ο Παναθηναϊκός παρά τα 4 λιγότερα λάθη από τους Τούρκους (8-4) είχε 3/12 τρίποντα. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι βολές, με την Φενέρ να έχει 15 βολές (12/15) με 2 του Παναθηναϊκού.

Σε μια πολύ σκληρή μάχη εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος, με τον Παναθηναϊκό εκτός από την αστοχία του να βρίσκει και απέναντι του καθοριστικές αποφάσεις του ΛαΜόνικα, με την αμυντική τακτική των «πρασίνων» να πηγαίνει ουσιαστικά χαμένη, με καθοριστικό το σφύριγμα με το σκορ στο 44-36 στο 24’, όταν ο Ιταλός διαιτητής δεν έδωσε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Τζέιμς, και δεν έδωσε το δικαίωμα και στον Σίνγκλεντον που σκόραρε μόνος του να δώσει 2 πόντους στο «τριφύλλι». Έτσι, και βάζοντας σε συνδυασμό και τα 3/13 σουτ του Παναθηναϊκού το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 (52-42), με τους Τούρκους να έχουν φτάσει την διαφορά και στο +12 (52-40).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι στο πρώτο δίλεπτο, όταν και μείωσε σε 52-44, αλλά τα 4/4 τρίποντα από Νάναλι (2 τριπ.), Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον ανέβασαν την διαφορά στο +20 (66-46) για Φενέρ, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 10 (10 ριμπ.), Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2/6 τριπ., 8 ριμπ.), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3/3 τριπ.), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4/6 τριπ.), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2/4 τριπ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3/6 τριπ.), Τζέιμς 8 (0/8 τριπ.), Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1/4 τριπ.), Γκιστ 7 (5 ριμπ.), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1/3 τριπ.).

SUPERBASKET

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)