Βήμα παραμονής με ανατροπή

Φάση από τον αγώνα του Ηρακλή Χαλκίδας με την Κύζικο
Την δεύτερη νίκη του πέτυχε στα πλέι άουτ ο Ηρακλής Χαλκίδας και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-2

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη κόντρα στην Κύζικο με 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12). Η Κύζικος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο είχαμε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να το κατακτούν τελικά και να φτάνουν στο 2-0. Κομβικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το τρίτο σετ. Ο Ηρακλής με την πλάτη στον τοίχο έπρεπε να αντιδράσει και προηγήθηκε 16-14 και 21-18, η Κύζικος όμως κατάφερε να το γυρίσει και να φτάσει σε ματς μπολ 24-23. Στην φάση που ακολούθησε ο Ηρακλής πήρε τον πόντο με μπλοκ με την Κύζικο να διαμαρτύρεται για μεταφορά. Τελικά το σετ το πήραν οι γηπεδούχοι με 29-27 με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα. Με ανεβασμένη ψυχολογία η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πήρε εύκολα το τέταρτο σετ και στο τάιμ μπρέικ προηγήθηκε 5-0 και 10-3 και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κυριάκος Σπυριούνης με 23 πόντους και ακολούθησαν ο Χένρι Ομάρ Τάπια και ο Θανάσης Ντίνας με 14. Για την Κύζικο ο Τιάγκο Μασιέλ είχε 26 πόντους.