Χωρίς εκπλήξεις στο φινάλε

Φάση από τον αγώνα της Γλυφάδας με τον Εθνικό
Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Α1 των Ανδρών στο πόλο χωρίς εκπλήξεις στην τελευταία αγωνιστική.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ 6-4

Στο πιο σημαντικό από τα παιχνίδια η Γλυφάδα πήρε τελικά την νίκη κόντρα στον Εθνικό με 6-4 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-3 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ καθώς οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Έτσι η Γλυφαδα κράτησε την διαφορά των δύο γκολ και πήρε την νίκη. Η τρίτη θέση στην οποία τερμάτισαν οι γηπεδούχοι είναι η καλύτερη εδώ και παραπάνω από 20 χρόνια. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Παπαναστασίου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Γιαννόπουλος 2, Αλεξίου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαδόγκωνας 3, Τζώρτζης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ 20-4

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΝΟ Χίου με 20-4 τερμάτισε πρώτος και αήττητος και τώρα ετοιμάζεται για τον αγώνα με την Σζόλνοκ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου φρόντισαν από το ξεκίνημα του αγώνα να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό και προηγήθηκαν με 7-1 στην πρώτη περίοδο και με 12-1 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί μέσα στο νερό. Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ήταν ο Φουντούλης με 6 γκολ και ακολούθησαν οι Πρέκας 4, Γεννηδουνιάς 3, Κολόμβος 3, Μυλωνάκης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Μουρίκης 1, Γιάνοβιτς 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Γκιουβέτσης 2, Βουκμίροβιτς 1, Σωτηράκης 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 10-7

Στον Λαιμό όλοι ήταν ευχαριστημένοι. Η Βουλιαγμένη που επικράτησε με 10-7 και πέτυχε μία ακόμα νίκη αλλά και το Παλαιό Φάληρο που παρά την ήττα μπήκε στα πλέι οφ κατακτώντας την έκτη θέση. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη ισοβαθμεί με τον Υδραϊκό αλλά υπερτερεί στην βαθμολογία. Στα του αγώνα τώρα η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 6-5 στο ημίχρονο που ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά όταν το σκορ έγινε 9-6 και στην ουσία καθάρισαν την νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Καπότσης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Κοπελιάδης 2, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης 2, Βίκο 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Τσαχιλίδης 2, Τρούλος 2, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Κάκαρης 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 7-14

Χωρίς προβλήματα πέρασε από το Καλαμάκι ο Παναθηναϊκός νικώντας με 14-7 αλλά έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-4 στο ημίχρονο αλλά στην συνέχεια αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Στην τρίτη περίοδο το σκορ έφτασε στο 10-5 και στην ουσία τα πάντα τελείωσαν υπέρ της ομάδας του Νάσου Ηρειώτη. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καρούντζος με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Δερμιτζάκης 3, Τοράκης 2, Καλογεράκος 2, Φώσκολος 2, Χαραλαμπόπουλος 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου που έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας σκόραραν οι Χάλαρης 1, Δουδέσης 1, Ιωαννίδης 1, Φωκάς 1, Καστανάκης 1, Αλεβίζος 1, Μπεκές.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ 9-10

Ντέρμπι έγινε στην Νέα Σμύρνη με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά την νίκη με 10-9 επί του Πανιωνίου και να τερματίζει στην πέμπτη θέση και να εξασφαλίζει μία θέση στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν την νίκη για να πάρουν την ένατη θέση προηγήθηκαν με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-4 στο ημίχρονο. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε στην επανάληψη με τον «δικέφαλο του βορρά» αρχικά να ισοφαρίζει 6-6 στο τέλος της τρίτης περιόδου και να φτάνει στην ανατροπή στην τέταρτη. Τα γκολ του ΠΑΟΚ τα πέτυχαν οι Ζάτοβιτς 4 Μουρατίδης 4, Νάνος 1, Σάριτς 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Βέκκος 4, Κουλιεράκης 3, Καρακάσης 1, Γαβαλάς 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 6-13

Στην έβδομη θέση και εκτός πλέι οφ έμεινε τελικά ο Υδραϊκός παρά την νίκη του στην Πάτρα με 13-6. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήθελε στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ αφού στην ισοβαθμία με το Παλαιό Φάληρο ήταν από κάτω αλλά αυτό δεν έγινε και τερμάτισε στην έβδομη θέση. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και νίκησαν εύκολα αφού προηγήθηκαν με 6-1 στο ημίχρονο και στην ουσία καθάρισαν το ματς. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Χατζηκυριακάκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Κοτσάφτης 2, Μπλάνης 2, Στελλάτος 2, Θαλασσινός 1, Σαρτζετάκης 1, Αργυρόπουλος 1, Βλοντάκης 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Γκίρης 1, Αθανασίου 1, Κανελλόπουλος 1, Τουλγαρίδης 1, Βικάτος 1, Δουρίδας 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ 6-6

Η Γλυφάδα πήρε την ισοπαλία με τον Εθνικό 6-6 και έχει σφιχταγκαλιάσει την τρίτη θέση. Από την άλλη ο Εθνικός για να περάσει στην βαθμολογία θα πρέπει στην τελευταία αγωνιστική να νικήσει την Βουλιαγμένη που είναι μάλλον απίθανο να συμβεί. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 4-3 και με 6-4 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Γλυφάδα όμως αντέδρασε στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο και με δύο αναπάντητα γκολ έφτασε στην ισοπαλία. Πρώτη σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν η Νιαρχάκου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Ελληνιάδη 2, Μαμόγλου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Βάσιλα 3, Μπίσμπα 2, Φραγκιουδάκη 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.  Ολυμπιακός 18
2.  Βουλιαγμένη 12
3.  Γλυφάδα 4
4.  Εθνικός 2

Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη έχουν από ένα ματς λιγότερο.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 15-8

Δεν χάνει την πέμπτη θέση του πρωταθλήματος ο ΝΟ Ρεθύμνου που επικράτησε εύκολα του Ηλυσιακού με 15-8. Η ομάδα της Κρήτης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-4 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις γηπεδούχες να κρατάνε εύκολα το προβάδισμα και να φτάνουν άνετα στην νίκη. Κορυφαία για τον ΝΟ Ρεθύμνου ήταν η Μυριοκεφαλιτάκη που πέτυχε 9 γκολ και ακολούθησαν οι Φαρμάκη 4, Πατσαχάκη 2. Για τον Ηλυσιακό σκόραραν οι Κανάκη 5, Παπαδάκη 2, Κωστοπούλου 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 13-7

Στην πρώτη περίοδο καθάρισε την υπόθεση νίκη η ΝΕ Πατρών όταν και προηγήθηκε με 7-1 του ουραγού Τρίτωνα Αμαρουσίου. Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου με αυτό το εκπληκτικό ξεκίνημα έβαλε τις βάσεις για την νίκη με 13-7 αλλά δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από την έκτη θέση. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν την κατάσταση αλλά η διαφορά από το πρώτο οκτάλεπτο ήταν αδύνατο να καλυφθεί. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Κουτέλη με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Μ. Μπαλάτσα 2, Μανέτα 2, Ν. Μπαλάτσα 2, Πάτερου 1, Λυκοθανάση 1. Για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου σκόραραν οι Όλσεν 2, Χατζηκυριακάκη 2, Τουλουμτζίδου 1, Τζελέπη 1, Μαλλιαρού 1.