Αγγίζει τον τίτλο η Βουλιαγμένη

Τα κορίτσια της Βουλιαγμένης θέλουν μία νίκη ακόμα για τον τίτλο
Μία νίκη θέλουν τα κορίτσια της Βουλιαγμένης για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα στην Α1 Γυναικών και να ανατρέψουν τα προγνωστικά.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-6

Την δεύτερη νίκη της στους τελικούς της Α1 Γυναικών έκανε η Βουλιαγμένη η οποία επικράτησε και στο κολυμβητήριο του Λαιμού του Ολυμπιακού με 7-6 και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο να είναι μπροστά στο σκορ με 5-4. Στο τρίτο οκτάλεπτο όμως η Βουλιαγμένη έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με τα τρία γκολ που πέτυχε στην επίθεση πήρε το προβάδισμα με 7-5. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 7-6 όμως αν και είχαν τις ευκαιρίες για να φτάσουν τουλάχιστον στην ισοφάριση έκαναν αρκετά λάθη και έχουν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο αφού η Βουλιαγμένη θέλει ακόμα μία νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα. Τα γκολ της Βουλιαγμένης τα πέτυχαν οι Χυδηριώτη 2, Ξενάκη 2, Τσουκαλά 1, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου 1. Για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Ε. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Μπιανκόνι 1, Σμιτ 1.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-11

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη επί της Βουλιαγένης και στον Λαιμό αυτή την φορά με 11-5 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών στην Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε δυνατά και σ' αυτό το ματς και φρόντισε να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-2 υπέρ του Ολυμπιακού ενώ και στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Από την άλλη η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Έτσι την Δευτέρα (8/5) στον Πειραιά ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να στεφθεί πρωταθλητής και να κατακτήσει τον πρώτο από τους τρεις τίτλους που κυνηγάει μέσα στον Μάιο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Γεννηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2, Μπούσλιε 1, Ντόσκας 1, Κολόμβος 1. Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Κοπελιάδης 2, Δελαγραμμάτικας 1, Χρυσοσπάθης 1, Αφρουδάκης 1.