Αγκαλιά με τον τίτλο η Ρεάλ

Οι παίκτες της Ρεάλ πήραν την νίκη που τους φέρνει μία ανάσα από τον τίτλο
Ένα βαθμό χρειάζεται ακόμα η Ρεάλ για να πάρει τον τίτλο στην Ισπανία και να επιστρέψει στην κορυφή μετά από πέντε χρόνια.

Η «βασίλισσα» στον εξ αναβολής αγώνα με την Θέλτα επικράτησε με 4-1 μέσα στο «Μπαλαΐδος» και ξέφυγε τρεις βαθμούς από την Μπαρτσελόνα. Οπότε με ισοπαλία στην τελευταία αγωνιστική στην έδρα της αδιάφορης Μάλαγα οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν παίρνουν το πρωτάθλημα. Η Ρεάλ που ήθελε οπωσδήποτε την νίκη κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με τον Ρονάλντο ενώ ο ίδιος πάίκτης έκανε το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η Θέλτα που έχει παράπονα από την διαιτησία κατάφερε να μειώσει στο 69' με τον Γκουιντέτι. Όμως δεν πρόλαβε να το χαρεί και ο Μπενζεμά στο επόμενο λεπτό έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ρεάλ. Το τελικό 4-1 πέτυχε ο Κρόος.

Θέλτα - Ρεάλ 1-4
(69' Γκουιντέτι - 10', 48' Ρονάλντο, 70' Μπενζεμά, 88' Κρόος)