Άνοιξε το σκορ με περίπατο η Νέα Ιωνία

Φάση από τον αγώνα της Νέας Ιωνίας με τον ΠΑΟΚ
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών η Νέα Ιωνία που δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 36-20

Πολύ εύκολα η Νέα Ιωνία πήρε την νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 36-20 και άνοιξε το σκορ στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 3-3 πάτησε γκάζι και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στον «δικέφαλο του βορρά» να αντιδράσει. Οι γηπεδούχες έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 18-9 ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν το σκορ στο 23-9. Με την διαφορά να έχει εκτοξευθεί πλέον στα 14 γκολ ο τελικός είχε τελειώσει πρόωρα αφού ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να ακολουθήσει των ρυθμό που είχε επιβάλει η Νέα Ιωνία. Μέχρι το τέλος του αγώνα η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και το τελικό 36-20 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Τσάκαλου με 8 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ η Προκοπίδου και η Βαφειάδου έβαλαν από 6 γκολ.