Αντίο άνοδος για τον Άρη μετά το 1-1 με τον ΟΦΗ (video)

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, είχε και έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά το τελικό 1-1 άφησε πικραμένο κυρίως τον Άρη που δείχνει να χάνει οριστικά το τρένο της ανόδου, κάτι που έχουν χωνέψει αρκετό καιρό τώρα οι Κρητικοί. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να φτάσει σε ένα μεγάλο διπλό στο Γεντί Κουλέ, αλλά την έχασε με την... ατυχία στη φάση της χρονιάς με τον Τζανακάκη στο τέλος.

Στο περιθώριο του αγώνα ο ταλαιπωρημένος στην υγεία του, 77χρονος πλέον Έγκεν Γκέραρντ, βρέθηκε στο γήπεδο με αναπηρικό καροτσάκι φορώντας την φανέλα του ΟΦΗ και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο Γεντί Κουλε. «Γκέραρντ, Γκέραρντ»  ακουγόταν για αρκετά δευτερόλεπτα, ως ένδειξη σεβασμού προς τον σπουδαιότερο προπονητή που κάθισε ποτέ στον πάγκο των Κρητικών. Μία φυσιογνωμία που παραδέχτηκε και ο προπονητής του Άρη Νίκος Κωστένογλου, ο οποίος του φίλησε το χέρι...

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και τον Άρη να πετά μία αγωνιστική ώρα πριν... φανεί στο γήπεδο. Και το έκανε γιατί μπήκε και σκόραρε ο Καπνίδης που βρισκόταν και πάλι στον πάγκο. Ο Άρης μπήκε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας αποκλειστικά και… αδικαιολόγητα το μυαλό του στην άμυνα. Ο ΟΦΗ κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή με τον Μπόατενγκ να κάνει ότι θέλει και όντας αποτελεσματικός στην επίθεση, σκόραρε στη μοναδική μεγάλη του ευκαιρία. Ο Παντίδος έκανε βόλτα μέχρι την άμυνα του Άρη, συνεργάστηκε άψογα με τον Βουό και ο Μιλοσάβλιεφ που ήταν ο τελικός αποδέκτης με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0 στο 29’.

Αμέσως μετά το γκολ, υπήρξε ένταση στο παιχνίδι και αποβολή των Μπούρμπου, Παντίδου που πρώτα πλακώθηκαν και μετά αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας τα χέρια.

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έψαχνε τρόπο να αντιδράσει αλλά δεν έβρισκε έχοντας και τον Τάτο σε κακή αγωνιστικά μέρα.

Ίδια εικόνα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΟΦΗ να είναι πιο απειλητικός, χωρίς ωστόσο να είναι το ίδιο αποτελεσματικός με το πρώτο ημίχρονο. Και αυτό το… πλήρωσαν οι γηπεδούχοι. Ο Νίκος Κωστένογλου ρίσκαρε με τις αλλαγές του και ο συνήθης ύποπτος Καπνίδης με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 71’.

Ο Άρης ήταν κουρασμένος, αγωνιζόταν και με ένα αμυντικό χαφ με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να βρει… στρέμματα χώρου για να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε 3-4 περιπτώσεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν με απίστευτο τρόπο και στο φινάλε έμειναν με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Μάνου. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου πίεσαν για την ανατροπή αλλά το... αχ στην τελευταία ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία του Τζανακάκη άφησε την προσπάθεια στη μέση. 1-1 και... μάλλον αντίο άνοδος.

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Παντίδος, Κομεσίδης (63΄Αντουκόρ), Νάστος, Χαντί (38΄Όστοϊτς), Μπόατενγκ, Όγκμποε, Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Άρης (Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Ούγκο Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας (46΄Καράμπελας), Ντούνης, Πίτου Γκαρσία (67΄Καπνίδης), Ίλιτς, Τάτος, Παυλίδης (67΄Μπαργκάν).