Αντίο με Κύπελλο ο Λουίς Ενρίκε (vids)

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ποζάρουν με το τρόπαιο
Το Κύπελλο Ισπανίας κατέκτησε η Μπαρτσελόνα στον τελευταίο αγώνα του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της και έκλεισε την σεζόν με έναν τίτλο.

Η Μπάρτσα κόντρα στην πρωτάρα σε τελικό Αλαβές κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη στο πρώτο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν όλα τα γκολ της αναμέτρησης με το σκορ να φτάνει στο 3-1. Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Λιονέλ Μέσι ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 30', ξεκίνησε την προσπάθεια στο 45' που κατέληξε στο γκολ του Νεϊμάρ για το 2-1 και έδωσε την ασίστ στο τρίτο των καθυστερήσεων του ημιχρόνου στον Αλκάθερ για το τελικό 3-1. Δεν ήταν όμως μόνο η συμμετοχή του και στα τρία γκολ των Καταλανών αλλά και η γενική του εικόνα.

Η Αλαβές από την μεριά της προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική και μάλιστα ισοφάρισε προσωρινά με τον Ερναντέζ στο 33' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Στα αρνητικά της βραδιάς ήταν φυσικά ο τραυματισμός του Μασεράνο στο κεφάλι στο 11' με τον Αργεντινό να ματώνει και να χάνει τις αισθήσεις του μετά από σύγκρουση με τον Φεμενία. Αφού του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες ξαναβρήκε τις αισθήσεις του γλιτώνοντας τα χειρότερα. Αυτό το Κύπελλο ήταν το τρίτο σερί για την Μπαρτσελόνα με τον Ενρίκε να έχει το απόλυτο σ' αυτόν τον θεσμό.

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Μασεράνο (11' Γκόμες), Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς (83' Βιδάλ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Αλκάθερ, Νεϊμάρ

Αλαβές: Πατσέκο, Βιγκαράι, Έλι, Φεντάλ, Φεμένια, Ερναντέζ (79' Ρομέρο), Μέντεζ (59' Καμαράσα), Γιορέντε, Γκαρσία, Γκόμεθ (60' Σομπρίνο), Ντέιβερσον

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΉ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΑ

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)