Διπλό παραμονής η Βόλφσμπουργκ

Φάση από τον αγώνα της Άιντραχτ με την Βόλφσμπουργκ
Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Βόλφσμπουργκ κι έκανε ένα τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην Μπουντεσλίγκα και την επόμενη περίοδο.

Οι «λύκοι» πέρασαν από την Φρανκφούρτη καθώς επικράτησαν της Άιντραχτ με 2-0. Τα δύο γκολ που πέτυχε η Βόλφσμπουργκ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντιντάβι να ανοίγει το σκορ και τον Γκόμεζ να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και με τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Άντριες Γιόνκερ ανέβηκε στην 14η θέση της βαθμολογίας και αν τελείωσε τώρα το πρωτάθλημα θα είχε σωθεί. Πολύ κοντά στην σωτηρία της έφτασε η Άουγκσμπουργκ αλλά στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας με τον Χαν στο τελικό 1-1. Η Άουγκσμπουργκ είχε ανοίξει το σκορ με τον Φινμπόγκασον. Την κατηγορία αποχαιρέτησε και τυπικά η Ντάρμσταντ μετά την ήττα της με 1-0 από την Μπάγερν ενώ η Ίνγκολσταντ με το 1-1 κόντρα στην Λεβερκούζεν διατηρεί τις όποιες ελπίδες της. Στην μάχη για την τρίτη θέση η Ντόρτμουντ πήρε το πάνω χέρι μετά το 2-1 επί της Χοφενχάιμ ενώ η Λειψία με το 4-1 στην έδρα της Χέρτα θέλει ένα βαθμό για να σφραγίσει την δεύτερη θέση.

Μπάγερν - Ντάρμσταντ 1-0