Δύο αδιάφορα παιχνίδια

Φάση από τον αγώνα της Εσπανιόλ με την Βαλένθια
Δύο ματς έγιναν το Σάββατο (13/5) στην Πριμέρα Ντιβισιόν τα οποία ήταν χωρίς κανένα απολύτως βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στην Βαρκελώνη η Βαλένθια η οποία έχει ήδη εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της εδώ και κάποιες εβδομάδες πήρε μία νίκη γοήτρου. Οι «νυχτερίδες» με ένα γκολ που πέτυχε ο Χοσέ Γκάγια στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ. Στο άλλο αδιάφορο ματς της ημέρας είχαμε το ντέρμπι των ουραγών και ήδη υποβιβασμένων Οσασούνα και Γρανάδα. Νικήτρια στον αγώνα αυτό ήταν η Οσασούνα με 2-1 και με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στην προτελευταία θέση αφήνοντας την Γρανάδα στην τελευταία. Όπως είπαμε όμως αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζονται στην Σεγκούντα Ντιβισιόν.

Εσπανιόλ - Βαλένθια 0-1