Εύκολα τα φαβορί στον τελικό

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ
Ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη ήταν τα φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου που γίνεται στο Καρπενήσι.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 14-4

Χωρίς να αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 14-4 και πέρασε στον τελικό όμως έχασε τον Γιάννη Φουντούλη με πρόβλημα στους προσαγωγούς. Ο διεθνής άσος δεν θα παίξει στον τελικό αλλά αυτό που πρωτίστως ενδιαφέρει τους «ερυθρόλευκους» είναι το Final-6 του Τσάμπιονς Λιγκ που ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-2 στο ημίχρονο. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 11-2 στο τρίτο οκτάλεπτο και τελικά να φτάνει στην νίκη με 14-4. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Εσπανιόλ με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Ντόσκας 3, Μουρίκης 2, Ντόσκας 2, Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 1, Γιάνοβιτς 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Σάριτς 3, Νικολαΐδης 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ 14-5

Εύκολα πήρε την πρόκριση και η Βουλιαγμένη η οποία επικράτησε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Εθνικού με 14-5 και μετά τον τελικό του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και σ' αυτόν του Κυπέλλου. Η ομάδα του Κώστα Λούδη έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στους «κυανόλευκους» να πετύχουν ούτε ένα γκολ. Μετά από δύο οκτάλεπτα η Βουλιαγμένη ήταν μπροστά στο σκορ με 6-0 και είχε βάλει τις βάσεις για την πρόκριση. Στην τρίτη περίοδο ο Εθνικός μπόρεσε να σκοράρει αλλά και πάλι η Βουλιαγμένη ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 10-2 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Τα γκολ για την Βουλιαγμένη τα πέτυχαν οι Βίκο 3, Σολανάκης 3, Κοπελιάδης 2, Γούβης 2, Αφρουδάκης 2, Χρυσοσπάθης 1, Δήμου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Κόχειλας 2, Φούτρης 2, Χονδροκούκης 1.

Διακοπές στην Ελλάδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Στεφάν Τζίλλι: «Κακή στιγμή, ζητώ συγγνώμη απο Ελλάδα και Γιαννιώτα» (video)