Υπό το βλέμμα του «Giannis» εύκολα τον Άρη

Στο ΣΕΦ, βρέθηκε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που παρακολούθησε το ματς με τον αδερφό του Κώστα και την σύντροφό του, Μαράια, ενώ τα είπε με τους Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Άρη με 84-54 στο ΣΕΦ και έκανε εύκολα το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League. «Πάγωσε» το γήπεδο με Παπαπέτρου.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 84-54 στο ΣΕΦ στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα ημιτελικά των playoffs της Basket League. «Πάγωσε» προς στιγμήν το γήπεδο, όταν στο 11′ ο Παπαπέτρου μετά από άσχημη πτώση έχασε προσωρινά τις αισθήσεις του.
Ο νεαρός φόργουορντ, χτύπησε στην καρωτίδα, ωστόσο δεν ήταν κάτι σοβαρό και δεν φαίνεται να τίθεται θέμα συμμετοχής του στο Final-4.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, με τους Πρίντεζη και Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0, αλλά ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 11-7, με τον Γιάνκοβιτς.

Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 19-13, με τον Καββαδά να μειώνει στο 21-17, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 13’ ο Μπιρτς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα πόντους (29-19), ωστόσο γρήγορα οι «κίτρινοι»  την κατέβασαν στους πέντε (29-24) με τρίποντο του Ζάρα και κάρφωμα του Καββαδά.

Με «κρεσέντο»  του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι στο «μαξιλαράκι» ασφαλείας του +10 (37-27) και δύο βολές του Σπανούλη διαμόρφωσαν το 39-27 στο 17’.

Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 44-31, χάρη στο τρίποντο του Γκριν, λίγο πριν τη λήξη.
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μπήκαν ορεξάτοι στην τρίτη περίοδο και με όπλο την άμυνά τους, έκαναν το 58-35 στο 27’, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς.

Τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τελικό 84-54 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Το δεύτερο παιχνίδι, θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο (13/05, 17:00).

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 10, Γκριν 11 (3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5 (1).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Σκοτ 3 (1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10 (1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.