Η κούπα θα κριθεί στον Πειραιά

Η Ελευθερία Πλευρίτου με την Ελένη Ξενάκη
Σε πέμπτο τελικό στο «Παπαστράτειο» θα κριθεί ο τίτλος στην Α1 Γυναικών στο πόλο αφού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά με την Βουλιαγμένη.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-9

Την νίκη μέσα στον Λαιμό με 9-8 πήρε ο Ολυμπιακός στον τέταρτο τελικό της Α1 Γυναικών και πήρε και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ο οποίος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα αφού ήταν τιμωρημένος, έπαιξα πολύ δυνατά στην άμυνα στα δύο πρώτα οκτάλεπτα. Έτσι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 5-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο μέρος οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πιο δυνατές στην επίθεση με αποτέλεσμα ένα επί μέρους σκορ 4-3 για τις «ερυθρόλευκες» που έκανε το σκορ 9-5. Μάλιστα το ένατο γκολ του Ολυμπιακού το πέτυχε η Ελευθεριάδου στην εκπνοή με σουτ σχεδόν από το κέντρο. Αυτό το γκολ αποδείχτηκε καθοριστικό αφού στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ νωθρός κι έκανε πολλά λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα η Βουλιαγμένη να μειώσει σε 9-8 δεν πρόλαβε όμως να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς; στα πέναλτι.

Τα γκολ του Ολυμπιακού τα πέτυχαν οι Μπιανκόνι 3, Σμιτ 3, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Ασημάκη 1.

Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Ο'Ντόνελ 3, Χυδηριώτη 2, Ξενάκη 1, Πάτρα 1, Κούλχαας 1.